کاربرد تزریق چربی

مزایای تزریق چربی

معایب تزریق چربی

تکنیک تزریق چربی

توصیه های پس از عمل

نتایج تزریق چربی

چه زمانی می‌توان نتیجه تزریق چربی را مشاهده کرد؟

ماندگاری تزریق چربی

نکات مهم درمورد تزریق چربى

خطرات و عوارض احتمالی تزریق چربی

 

 

چربی نوعی فیلر (حجم دهنده طبیعی) است که به منظور جوان سازی و زیبایی برای تمام افراد و با هر سنی قابل استفاده است. در این روش بافت چربی از قسمتی از بدن خود فرد برداشته شده و به قسمت دیگری از بدن پیوند زده می شود.

  • کاربرد تزریق چربی

الف) کم شدن بافت چربی و ایجاد چین و چروک به دلیل افزایش سن در نواحی مختلف صورت مثل خط خنده، خط اخم، پلک و اطراف چشم، گونه و شقیقه ها

ب) پر کردن مناطق لاغر و فرورفته صورت مثل گونه و زیر چشم

لاغری صورت (بر اثر افزایش سن باشد و یا کاهش وزن) تأثیر بسزایی در زیبایی صورت دارد. پر شدن صورت علاوه بر این‌که باعث جوان‌تر نشان دادن شما می‌شود، می‌تواند نشانه‌ای از سلامت و شادابی پوست باشد. یکی از بهترین راه‌ها برای درمان لاغری صورت به‌نحوی‌که طبیعی نیز به نظر برسد استفاده از چربی‌های اضافه بدن خود بیمار و تزریق آن‌ها به جاهایی از صورت و بدن مانند سینه، باسن، گونه ، لب و … است که در اثر برخی عوامل و یا به‌صورت طبیعی لاغر هستند.

 

photo_2017-12-09_16-13-12

روش دیگر نیز برای پرکردن و برجسته سازی نواحی مختلف بدن، استفاده از پروتز مانند ایمپلنت سینه و باسن و … است اما تزریق چربی به دلیل اینکه از چربی بدن خود فرد استفاده می شود نسبت به پروتز روش بهتری و دارای عوارض کمتری می باشد.

چاق شدن صورت از طریق تزریق چربی یک گزینه عالی برای بیمارانی است که می‌خواهند حجم نواحی به خصوصی در صورت را افزایش دهند یا حجمی از صورتشان را که در اثر گذر سن از دست رفته است، بازیابی کنند.

برای درمان لاغری صورت با تزریق چربی حجم نواحی که در آن تزریق انجام می‌شود افزایش یافته، حاشیه‌ها بهبود می‌یابند و چهره‌ای جوان‌تر ایجاد می‌شود. همچنین انتقال چربی برای پر کردن دوباره حجم ازدست‌رفته که در اثر چروک و فرورفتگی به وجود آمده، مفید می‌باشد.

تزریق چربی به خطوط خنده عمیق، گوشه‌های دهان، چشم‌های گودرفته و گونه‌های شل و آویزان می‌تواند حجم آن را بازگرداند و اثرات پیری را اصلاح کند.

 

photo_2017-12-09_16-14-05

چاق شدن صورت به‌وسیله تزریق چربی به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و همان روز جراحی به خانه خواهید رفت. جراحی تحت بیحسی موضعی انجام می‌شود. چربی از بدنتان گرفته می‌شود و برای جوان‌سازی به یک ناحیه دیگر به‌خصوص صورت تزریق می‌شود. چربی از نواحی گرفته می‌شود که چربی اضافه دارد. رایج‌ترین نواحی برای برداشتن چربی، شکم، ران‌ها و پهلوها است. چربی به‌عنوان یک پرکننده طبیعی مورداستفاده قرار می‌گیرد. چربی از بدن خودتان اهدا می‌شود و به آن انتقال داده می‌شود بنابراین هیچ خطر انتقال بیماری یا دفع وجود ندارد.

مقدار مشخصی از چربی منتقل‌شده به کلی آب می‌شود (که به آن تحلیل گفته می‌شود) چون بافت چربی به میزان گردش خون در محل تزریق وابسته است. با در نظر گرفتن این میزان هدر رفت مورد انتظار، حجم بیشتری از چربی نسبت به مقدار لازم در محل تزریق می‌شود. این کار به خاطر جبران جذب و تحلیلی است که رخ خواهد داد. انتظار می‌رود که بیشترین میزان جذب در شش تا هشت هفته اول بعد از تزریق رخ دهد. بعدازاین انتظار می‌رود که حجم باقی‌مانده دائمی باشد.

برای برداشت چربی یک برش کوچک نزدیک ناحیه‌ای که چربی اضافه دارد ایجاد می‌شود تا اهدای چربی و لیپوساکشن انجام شود. برای انتقال (تزریق) چربی برش کوچکی در صورت (نزدیک ناحیه‌ای که نیاز به حجم، فرم و جوان‌سازی دارد) ایجاد می‌شود. ازنظر استراتژیکی برش‌ها در چین‌های طبیعی قرار می‌گیرند تا نمایش آنها کاهش یابد و هنگام بهبود محل ایجاد برش‌ها جلب‌توجه نکند.

پ) برجسته سازی لب ، گونه ها و چانه

 

photo_2017-12-09_16-14-46

ت) برجسته سازی باسن

ث) بزرگ کردن سینه ها و بازسازی سینه

ج) جوان سازی دست و کاهش ظاهری عروق زیر پوست

 

photo_2017-12-09_16-15-21

چ) پرکردن اسکار یا جای زخم فرورفته و سوختگی ها

ح) لیفت صورت (کشیده شدن پوست) به دلیل پرکردن حجیم کردن صورت (رفع افتادگی وشلی پوست)

خ) جوان سازی ناحیه تناسلی بانوان

  • مزایای تزریق چربی

چربی از بدن خود فرد گرفته می شود و صد در صد طبیعی است و احتمال واکنش آلرژیک و پس زدن پیوند وجود ندارد. مقدار کافی از آن در اکثر افراد برای تزریق در نواحی مورد نیاز وجود دارد. تقریباً از چربی زیر پوست در هرنقطه ای از بدن می توان بدین منظوراستفاده کرد ولی نواحی پهلو، ران، کنار زانو وزیر شکم معمولاً چربی مقاوم تری دارند.

دوام چربی از بسیاری از فیلرهای قابل جذب (مانند هیالورو نیک اسید) بیشتر است. عوارض آن کم و هزینه آن نیز مناسب بوده ومی توان آن را هرچندبار که لازم است تکرار کرد.

 

photo_2017-12-09_16-15-56

چربی بعد از تزریق خون رسانی می شود وبا بدن مانند پیوند پوست جوش می خورد وجزئی از یافت بدن می گردد و بنابراین امکان جابجایی ویا حرکت در زیر پوست ندارد. می توان آن را یک بار تهیه و به منظور تزریق در دفعات بعدی در یخچال به مدت ۶ ماه نگهداری کرد .

  • معایب تزریق چربی

نتایج تزریق چربی کاملاً وابسته به تکنیک انجام آن دارد واگر پزشک در این امر تجربه کافی نداشته باشد نتایج ماندگار نخواهد داشت و پس از یکی دوبار کاملاً  از بین خواهد رفت. دوره نقاهت آن معمولاً 2 هفته می باشد که در این مدت مقداری تورم در ناحیه تزریق شده وجود دارد.

  • تکنیک تزریق چربی

ابتدا محل برداشت چربی ضدعفونی شده و بی حسی موضعی تحت شرایط استریل انجام می شود. سپس با استفاده از سرنگ های مخصوص (و از طریق سوراخ کوچکی) چربی زیر پوست کشیده شده و چندین بار با سرم شستشو داده می شود تا خون وسایر مواد از آن جدا شود. بعضی از پزشکان از سانتریفیوژ جهت جداسازی کامل سرم از بافت چربی استفاده می کنند. چربی آماده شده به داخل سرنگ کشیده می شود وآماده تزریق است.

 

photo_2017-12-09_16-16-37

محلی را که قرار است در آن تزریق چربی انجام شود ضدعفونی و بی حسی موضعی انجام می شود. سپس با استفاده از کانول های مخصوص تزریق چربی به محل مورد نظرانجام می شود. این عمل به صورت سرپایی (درمطب) و اکثراً با بیحسی موضعی انجام می پذیرد. طول مدت عمل یک تا سه ساعت بوده که به وسعت محل عمل و مقدار تزریق بستگی دارد.

  • توصیه های پس از عمل

زمانی که اثرات بیحسی از بین رفت می‌توانید به همراه یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان به خانه بروید

تورم و درد در محل تزریق چربی و محلی که چربی از آن گرفته شده عادی می باشد.کبودی معمولاً در زیر چشم ها بوده و بتدریج در طی چند روز برطرف می شود.

تا چند روز بعد از عمل می‌بایست در منزل استراحت کنید و فعالیت‌های فیزیکی که منجر به افزایش ضربان قلب یا فشارخون می‌شود را انجام ندهید ولی فعالیت های سبک مثل کار با کامپیوتر و کتاب خواندن ممانعتی ندارند.

جهت جلوگیری از جا به جایی چربی تزریق شده بهتر است تا چندین روز به محل دست نزنیم.

 

photo_2017-12-09_16-17-38

اگر تزریق به ناحیه صورت انجام شده باید تا چند روز در مواقع استراحت سر خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهیم تا محل ورم نکند و همچنین موقع کار سر خود را خم نکنیم.

معمولاً باید یک هفته ورزش سنگین را متوقف کرد.

جهت جلوگیری از عفونت چند روز آنتی بیوتیک مصرف می شود.

قرص استامینوفن جهت کنترل درد احتمالی کافی است.

  • نتایج تزریق چربی

تزریق چربی با کاهش دادن نشانه‌های قابل‌رؤیت پیری در صورت به جوان‌سازی آن کمک می‌کند که می‌تواند شامل خطوط عمیق زیر پلک، اطراف بینی تا گوشه دهان و همچنین بهبود شکل گونه‌ها باشد. گرچه کمی از چربی تحلیل می‌رود، اما نتیجه تزریق چربی دائمی است با این‌وجود تزریق چربی فرایند پیری را متوقف نمی‌کند.

  • چه زمانی می‌توان نتیجه تزریق چربی را مشاهده کرد؟

فرآیند بهبود پس از جراحی انتقال چربی آهسته است. معمولاً برش‌های بسیار کوچکی ایجاد می‌شود اما معمولاً تورم و کبودی تا دو هفته بعد از جراحی رفع لاغری صورت فروکش می‌کند. ممکن است تا چند ماه تورم خفیفی وجود داشته باشد و ممکن است یک سال طول بکشد تا نتیجه کاملاً مشخص شود.

  • ماندگاری تزریق چربی

ماندگاری چربی را در محل تزریق به دقت نمی توان مشخص کرد. در هر بار تزریق درصدی از سلول های چربی زنده می مانند و ماندگار خواهند بود. ماندگاری چربی در نواحی ای از بدن که کمتر حرکت می کند مانند گونه ها، زیرچشم، پشت دست و سینه بیشتر و در نواحی ای از بدن که دائماً در حرکت می باشند مانند لب و اطراف دهان کمتر است. معمولاً چربی به آهستگی توسط بدن جذب می شود، اگر چه میزان جذب متغیر بوده و غالبا پیشگویی آن امکان پذیر نمی باشد. در بسیاری از بیماران ممکن است حدود ۵۰%  از چربی تزریق شده در طی چند ماه اول جذب شود .

اخیرا چربی را با پلاکت غلیظ شده PRP ترکیب و به بافت تزریق می کنند تا عمر آن طولانی شود.

 

photo_2017-12-09_16-18-15

تزریق پیش از اندازه در یک ناحیه باعث می شود که خون گیری در آن ناحیه مختل شود وچربی تزریق شده نکروز شده و از بین برود بنابراین به پزشک خود اصرار نکنید که بیش از آنچه که خود صلاح می داند در یک جلسه به شما چربی تزریق نماید.

اکثر بیمارانی که تزریق چربی انجام می دهند از نتایج عمل راضی می باشند ودر بسیاری از بیماران تزریق چربی می تواند به مقدار قابل توجهی چین وچروک وافتادگی صورت را کاهش دهد. اگر چه میزان جذب چربی در افراد مختلف متغییر بوده وغالباً پیشگویی آن امکان پذیر نمی باشد اما در بسیاری از بیماران ممکن است حداقل نیمی از چربی تزریق شده در طی چند ماه اول جذب شود.

تقریباً در تمامی بیماران مقداری از چربی تزریق شده به طور دائم باقی می ماند هر چند این مقدار از بیماری به بیماری دیگر متفاوت بوده وممکن است برای بر طرف کردن کامل چین وچروک وافتادگی پوست تزریق دوم ودر بعضی موارد تزریق سوم لازم باشد. همچنین اخیرا مشاهده شده است که اگر هم زمان با تزریق چربی لیزر فرکشنال CO2 روی ناحیه تزریق شده انجام شود نتایج جوان سازی به مراتب بیشتر خواهد شد.

 

photo_2017-12-09_16-18-53

نکات مهم درمورد تزریق چربى

در سه هفته اوّل تزریق از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب، فضای گرم (سونای خشک و بخار) و حمام طولانی مدت بپرهیزید.

اگر تزریق چربى در صورت است جهت کاهش ورم بهتر است تا چند روز بعد از تزریق چربی هنگام خوابیدن زیرسرتان بلند باشد (حالت نیمه نشسته یا زاویه ۴۵ درجه).

سه روز کمپرس سرد صورت و محل دهنده و سپس کمپرس گرم باعث تسریع جذب کبودی و ورم می شود.

برای کاهش ورم صورت استفاده از نمک باید محدود شود.

 

photo_2017-12-09_16-19-32

استحمام کردن از روز دوم بلامانع است ولی از تحت فشار قرار دادن و ماساژ دادن مناطق تزریق شده اکیداً خودداری فرمایید.

در چند روز اول از کارسنگین منزل و خم شدن خودداری کنید.

راه رفتن آرام را سریع شروع کنید که هم از لخته شدن خون در پاها جلوگیرى می کند و هم تورم صورت را کاهش می دهد.

از انجام ورزش شدید به مدت چند هفته باید خودداری شود. در صورتی که عادت به ورزش کردن منظم دارید بعد از چند روز می توانید ورزش های سبک (به شرط آن که موجب افزایش تورم و تعریق صورت نشود) انجام دهید، ورزش های کششی سبک مانند شنا و پیاده روی آرام مانعی ندارد.

در صورت لزوم ۲۴ ساعت بعد از تزریق چربی استفاده از کرم ضدآفتاب و آرایش کردن مانعی ندارد.

آناناس تازه حاوی ماده بروملین و ویتامین ث است که در تسریع جذب کبودی و ورم مؤثر است و هرچه بیشتر مصرف شود بهتر است.
به دلیل کاهش تحرک ممکن است دچار یبوست شوید، بهتر است میوه هاى تازه ، ماهی و میگو و امگا ۳ به وفور میل کنید.

اگر چه عفونت نادر است ولی آنتی بیوتیک خوراکی (نظیر سفالکسین) قبل و بعد از عمل تحویز می شود

در برخی موارد غیر قرینگی در صورت طی هفته های اوّل پس از تزریق دیده می شود که جای نگرانی نبوده و در نهایت دو طرف صورت مانند هم خواهند شد.(این حالت ناشى از تفاوت جذب تورم در دو نیمه بدن است و نهایتاً اصلاح می شود)

اگر تزریق چربی در دست بوده باید از انجام کارهای غیر ضروری طی دو هفته پس از تزریق خودداری کنید. هرچه میزان حرکت دست ها کمتر باشد، میزان ماندگاری چربی بیشتر خواهد بود.

 

photo_2017-12-09_16-20-05

در صورتی که تزریق چربی در پاها و ران ها انجام شده باشد از پیاده روی ساده و تردمیل طی دو هفته ی اوّل خودداری کنید.

از تحت فشار قرار دادن مناطق تزریق شده به مدت دو هفته خودداری کنید.

اگر تزریق چربی در باسن انجام شده باشد باید هنگام خوابیدن به پهلوها و یا شکم بخوابید و یا با قرار دادن بالش در ناحیه ی کمر از اصطکاک طولانی مدت منطقه تزریق شده با تشک جلوگیری کنید و به هنگام نشستن از بالش حلقه اى بزرگ که خودتان می توانید آماده کنید استفاده کنید تا چربى تزریق شده کمتر تحت فشار قرار گیرد و آسیب نبیند.

کسانى که چربى در ساق پا و یا مچ پا تزریق کرده اند باید بدانند که سر پا بودن طولانى سبب افزایش تورم در ناحیه می شود که ممکن است ماه ها ماندگار شود.

به هنگام استراحت پاهاى خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

از پزشک خود نخواهید که زیاد تزریق کند طورى که نیاز به روتوش و یا ترمیم دوباره نداشته باشید زیرا میزان جذب چربى در افراد مختلف متغیر است و امکان دارد در شما میزان بیشترى از سلولهاى چربى زنده بماند و از حالت زیادی آن رضایت نداشته باشید.

دانستن این نکته مهم است که بدانیم اگر میزان حجم چربى در نوبت اول برایمان کافى نبوده به راحتى می توان در مرحله دوم آن را اصلاح کرد ولى اگر میزان چربى زیاد تزریق شده باشد خارج کردن این چربى کارى بسیار دشوار و پردردسر است .

افرادى که تصمیم به انجام تزریق چربى می گیرند (و همچنین همسر ایشان) باید صبر و حوصله کافى داشته باشند زیرا میزان تورم، طول مدت تورم و میزان زنده ماندن چربى در بیماران مختلف کاملاً متفاوت است و شاید بتوان گفت که براى رسیدن به یک نتیجه مطلوب گاهاً باید چندین ماه صبر داشت تا چربى روى صورت باصطلاح جا بیفتد.

چربى در بعضى از نواحى مانند لب و چانه و خط خنده (که کلاً دور دهان محسوب می شوند) به دلیل تحرک زیاد این ناحیه هنگام حرف زدن ویا غذا خوردن کمتر ماندگار است و درصد کمترى از چربى تزریق شده باقى می ماند. به همین علت نیاز به انجام مرحله دوم و گاها سوم در این موارد طبیعى است.

بیشترین تورم و کبودى در تزریق چربى اطراف چشم مشاهده می شود.

حداقل ۴۰% مقدار گرافت شده بعد از یک سال باقی می ماند.

مانند هر عمل زیبایی تزریق چربی هم ممکن است به اصلاحات جزئی بعدی نیاز داشته باشد.

حداقل ۶ هفته ودر بهترین حالت ۴ ماه تا ۶ ماه پس از عمل نسبت به انجام عمل اصلاحی تصمیم گرفته می شود.

  • خطرات و عوارض احتمالی تزریق چربی

عوارضی که ممکن است در این روش رخ دهد شامل موارد زیر است:

خونریزی (تشکیل هماتوم)، عفونت، التیام ضعیف زخم، ایجاد اسکار نامطلوب، درد (که ممکن است بعد از بهبود برش‌ها ادامه داشته باشد)، عدم تقارن صورت، آسیب به اعصاب صورت، از دست دادن پوست، بی‌حسی / تغییر در حس صورت، ناهمواری در ناحیه‌ای که چربی برداشته‌شده و نیاز به جراحی اصلاحی

البته همه این عوارض غیرمعمول  بوده و درصورت انجام تکنیک صحیح خیلی به ندرت رخ می دهند. انجام دهنده این کار (متخصص پوست یا جراح پلاستیک) نقش بسیار مهمی در عدم بروز این عوارض ایفا می کند.