نگاه کلی به بوتاکس (دیس پورت) و اثرات آن

انواع بوتاکس موجود در بازار ایران

کاربردهای تزریق بوتاکس (دیس پورت)

الف) کاربردهای درمانی

ب) کاربردهای زیبایی

مراحل انجام تزریق بوتاکس (دیس پورت)

چه نکاتی‌ باید پس از تزریق توسط بیمار رعایت شود؟

بوتاکس (دیس پورت) برای چه افرادی مناسب نیست؟

تأثیرگذاری بوتاکس (دیس پورت)

عوارض تزریق بوتاکس (دیس پورت)

اگر بوتاکس را فرد غیرمتخصص تزریق کند …

سؤالات رایج در مورد تزریق بوتاکس (دیس پورت)

 

 

 

 

 

  • نگاه کلی به بوتاکس (دیس پورت) و اثرات آن

بوتاکس یک سم است )قوی ترین سمی که بشر تاکنون شناخته است( چنانچه فقط یک میلیونیوم گرم آن وارد بدن شود انسان را می کشد. این سم می تواند تمام ماهیچه‌های ارادی و غیر ارادی را فلج کند ولی از این خاصیت امروزه برای درمان بیش از ۵۰ نوع بیماری استفاده می شود. همچنین تزریق آن در زیباسازی بدن و بخصوص صورت کاربرد وسیعی دارد به نحوی که تزریق بوتاکس در حال حاضر شایع ترین اقدام برای زیبایی‌ در جهان است.

این سم توسط یک نوع باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم تولید می گردد. آشنایی بشر با این سم برای اولین بار در اوایل قرن ۱۹ میلادی (یک نوع مسمومیت غذایی بسیار کشنده که عمدتاً از خوردن سوسیس ایجاد می گردد) اتفاق افتاد و متعاقباً این باکتری و سم آن (به نام بوتولوس که معادل کلمه سوسیس است) کشف گردید.

از سال 1950 میلادی استفاده درمانی و از اواسط دهه 1980 کاربرد زیبایی‌ این سم شروع شد. ابتدا از آن در درمان بیماری هایی که به علت فعالیت زیاد و گرفتگی ماهیچه ها (در چشم، صورت، گردن، حنجره و مری) رخ می دهد استفاده شده است و سپس در زیبایی‌ برای از بین بردن چین و چروک هایی که به دلیل فعالیت بیش از حد ماهیچه‌ها بوجود آمده‌اند مورد استفاده قرار گرفت.

 

photo_2017-12-09_14-26-50

ماهیچه‌ها برای فعالیت و شروع انقباض باید از اعصاب دستور بگیرند. فرمان عصبی بواسطه ماده ای شیمیایی بنام استیل کولین به ماهیچه می‌رسد. بوتاکس از ترشح این ماده جلوگیری می نماید. این عمل مشابه ان است که عصب یک ماهیچه موقتاً قطع گردد. در این حالت عضله دیگر منقبض نشده و کار نمی کند.

تمامی‌ حرکات صورت (از جمله حرکات احساسی‌ و عاطفی) توسط عضلاتی که درست زیر پوست قرار دارند انجام می شود. فعالیت و انقباض بیش از اندازه این عضلات باعث بوجود آمدن خطوطی در صورت می شود. کار بوتاکس از کار انداختن موقت این ماهیچه هاست. اثر این دارو موقتی بوده و بین 4 تا ۶ ماه می‌باشد و پس آن ترشح استیل کولین مجدداً آغاز و عضله شروع به حرکت و انقباض می‌کند.

 

photo_2017-12-09_14-27-28

بوتاکس برای تغییر موقعیت ابروها یا لیفت ابرو و پیشانی کاربرد دارد. بوتاکس پیشانی در اصطلاح لیفتینگ شیمیایی پیشانی نیز نامیده می‌شود. تزریق بوتاکس خطوط خرگوشی بینی )خطوطی که هنگام لبخند زدن در امتداد بخش بالایی بینی ایجاد می‌شود (را کاهش می‌دهد. از همه مهم‌تر این که بوتاکس به افرادی کمک می‌کند که صورتشان صدمه جدی دیده یا دچار فلج بل (فلج عصب صورت) هستند. در چنین شرایطی که دو طرف صورت با هم قرینه نیست با تزریق بوتاکس صورت می‌توان این عارضه را اصلاح کرد. با تزریق بوتاکس در خطوط ظریف عمودی اطراف لب و گوشه‌های دهان می توان به جوان سازی صورت کمک کرد.

 

photo_2017-12-09_14-28-11

مناسب ترین جایی‌ که بوتاکس تزریق می شود پیشانی است. با تزریق در این منطقه می‌توان خطوط عمیقی که بین دو ابرو ایجاد می شود (خط اخم) و همچنین خطوط عرضی پیشانی را برطرف کرد. به علاوه خطوط ریز کنار چشم هم خیلی‌ خوب به این تزریق جواب می دهند. چنانچه انتخاب بیمار و روش تزریق صحیح باشد نتایج برای این نقاط بسیار درخشان و راضی‌ کننده است. چنانچه تزریق به روش خاصی‌ انجام شود، کناره های ابرو به سمت بالا می رود که این امر مطلوب بسیاری از افراد بخصوص خانم هاست. تزریق را می‌توان برای از بین بردن خطوط ظریف چشم، اطراف لب، خط خنده و خط زیر و کنار گوشه های لب نیز استفاده کرد.

  • انواع بوتاکس موجود در بازار ایران

بوتاکس با چندین نام تجاری در بازار ایران وجود داشته و به دلیل موارد تقلب و سؤاستفاده از آن بایستی به مارک بوناکس تزریق شده بسیار دقت نمایید. بوتاکس (با نام تجاری Botox) در اصل یک فرآورده ساخت کمپانی آمریکایی Allergan بوده و به هیچ عنوان در بازار ایران وجود ندارد زیرا این ماده بایستی به صورت فریزشده (یخ زده) حمل شود و لذا امکان انتقال آن به داخل کشور نیست و علاوه بر آن مسئله تحریم هم وجود دارد.

نوع دیگر بوتاکس به نام Dysport است که ساخت کمپانی انگلیسی Ipsen می باشد. این فرآورده به صورت قانونی (و گاهی غیرقانونی) وارد کشور شده ولی درهرحال (اگر زنجیره سرد در هنگام انتقال آن) رعایت شده باشد کاملاً ایمن و مطمئن است. حمل این دارو از Botox امریکایی راحت تر است زیرا بایستی در محیط سرد حمل شود ولی نیازی به فریزشده ندارد.

 

photo_2017-12-09_14-29-06

بوتاکس ساخت کره جنوبی (به نام نورونوکس) و ساخت ایران (به نام مس پورت) هم در بازار ایران وجود دارند.

 

photo_2017-12-09_14-29-52photo_2017-12-09_14-29-55

نوع دیگر بوتاکس در بازار ایران ساخت کشور چین است که به نام های گوناگون (گاهی با علامت پرچم کانادا) در بازار ایران موجود است. این بوتاکس ها اکثراً تقلبی و فاقد تأییدیه وزارت بهداشت ایران هستند و به دلیل مشکلات بوجود آمده و موارد بسیار زیاد تقلب و کلاه برداری مصرف آنها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

 

photo_2017-12-09_14-31-00photo_2017-12-09_14-31-06photo_2017-12-09_14-31-11

 

کاربردهای تزریق بوتاکس

الف) کاربردهای درمانی

< میگرن

بوتاکس به منظور پیشگیری از سردرد به بیماران بزرگسال (18 سال به بالا) دچار میگرن مزمن تزریق می‌شودو اثرات بسیار خوبی دارد.

< تعریق بیش از حد (هیپرهیدروز) در کف دست و پا و زیربغل

چنانچه داروهای موضعی علائم تعریق شدید (هیپرهیدروز) را درمان نکنند، بوتاکس برای درمان تعریق شدید کف دست وپا و زیر بغل تزریق می‌شود. توجه داشته باشید که اثرات تزریق موقتی بوده و به مرور زمان کاهش پیدا می کند.

 

photo_2017-12-09_14-32-20

ب) کاربردهای زیبایی

یک سوم بالایی صورت جایی است که بهترین نتیجه از تزریق بوتاکس را به دست می‌دهد که عموماً برای کاهش خط خنده (چین و چروک دور چشمخط اخم و چروک‌های روی پیشانی انجام می‌شود.

 

photo_2017-12-09_14-38-55

خطوط افقی پیشانی

عضله پیشانی ابرو را بالا نگه داشته و با تشکیل خطوط افقی در ناحیه پیشانی ارتباط دارد. به این ترتیب برای از بین بردن این چروک‌ها از 4 تا 6 تزریق در پیشانی استفاده می‌شود. لازم است تزریق‌ها 1 تا 2 سانتی‌متر بالاتر از برآمدگی ابرو انجام شود تا به این ترتیب از افتادگی پلک (پتوز) جلوگیری گردد. تزریق بوتاکس پیشانی عملی غیرتهاجمی و غیرجراحی است که غالباً برای صاف کردن خطوط روی پیشانی و خط اخم انجام می‌شود. ماندگاری اثر تزریق بوتاکس برای درمان چروک پیشانی 4 تا 6 ماه است. به خاطر بسپارید که بوتاکس دارویی تجویزی است که فقط و فقط متخصص می‌تواند مناسب بودن درمان با آن را تعیین کند و این تزریق را انجام دهد.

 

photo_2017-12-09_14-40-44

این عمل نیازی به بی‌حسی ندارد زیرا ناحیه‌های کوچک متعددی روی پیشانی و گونه‌ها در این عمل هدف قرار می‌گیرد. کل درمان 10 تا 20 دقیقه طول می‌کشد. پس از درمان ناحیه به مدت 12 ساعت اندکی کرخت و بی‌حس است. کبودی‌های کوچکی روی بخش‌هایی از صورت دیده می‌شود که با شروع تأثیرگذاری بلوک عصبی به‌تدریج محو می‌شود. اثر کامل بلوک عصبی ظرف یک هفته بیشتر و بیشتر می‌شود. ما به بیماران توصیه می‌کنیم که به مدت 4 ساعت از مالیدن ناحیه‌های درمان شده خودداری کنند تا بوتاکس در عضله‌های مجاور پخش نشود.

 

photo_2017-12-09_14-41-28

برای داشتن پوستی جوان و بدون چروک باید تزریق بوتاکس را دو بار در سال تکرار کنید. هر چه بیشتر تزریق را تکرار کنید، تأثیرگذاری آن نیز بیشتر می‌شود. همان‌طور که اشاره شد بوتاکس از بروز نشانه‌های پیری جلوگیری می‌کند، پس هر چه زودتر این درمان شروع کنید، روند پیری آهسته‌تر می‌شود.

خطوط پنجه کلاغی

 

photo_2017-12-09_141-44-59

چین و چروک‌های کنار چشم در اصطلاح خطوط پنجه کلاغی نام دارد. این خطوط در نتیجه فعالیت عضلات کنار چشم به همراه قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید ایجاد می‌شود. هدف از این درمان صاف کردن چین و چروک‌های پوست و ایجاد ظاهر مناسب برای این ناحیه از صورت است. در این حالت تزریق بوتاکس به فیبرهای حلقوی دور چشم انجام می‌شود. بطور میانگین لازم است به منظور رفع خطوط پنجه کلاغی 3 تا 5 تزریق به هر طرف چشم‌ها صورت گیرد. محل این تزریق‌ها 1 تا 5/1 سانتی‌متر از لبه چشم فاصله خواهد داشت. صرف نظر از نحوه توزیع خطوط پنجه کلاغی در کنار چشم‌ها اکثر تزریق‌ها می‌بایست در ناحیه کنار خطوط امتداد یافته از چشم‌ها انجام شود. همچنین این تزریق‌ها لازم است در هنگامی انجام شود که بیمار لبخند نمی‌زند.

 

photo_2017-12-09_14-45-47

خطوط میان ابروها (خط اخم)

 

photo_2017-12-09_14-46-31

ساختار عضلانی ناحیه میان ابروها باعث ایجاد خطوط و چین و چروک در این ناحیه از صورت می‌شود. فیبرهای میانی این ناحیه از بدن با سایر عضلات ناحیه صورت ارتباط متقابل دارند. به این ترتیب برای رفع خطوط ایجاد شده در این ناحیه از سه تا پنج تزریق استفاده می‌شود. علاوه بر این ممکن است تزریق‌های مشخص به ناحیه بالای ابروها نیز در این ارتباط انجام شود. محل‌های تزریق در این شرایط به جنسیت فرد بستگی داشته و معمولاً عضلات مردانه در این ناحیه از بدن بزرگ‌تر می‌باشند. علاوه بر این آقایان دارای انحنای افقی در این ناحیه از بدن برخلاف خانم‌ها بوده و در حقیقت انحنای ابرو در خانم‌ها بیشتر از آقایان است.

 

photo_2017-12-09_14-47-06

خطوط دور دهان (خطوط سیگار)

بسیاری به اشتباه فکر می‌کنند که بوتاکس فقط برای از بین بردن خطوط و چروک‌های نیمه بالایی صورت مانند خط اخم، چروک پیشانی و خط خنده کاربرد دارد. اما بوتاکس را می‌توان به روشی ایمن و مؤثر برای رفع خطوط و چین و چروک‌های نیمه‌پایینی صورت نیز تزریق کرد. تزریق دقیق مقادیر اندک بوتاکس در اطراف دهان به رفع خطوط دور لب پایین، چین چانه یا غبغب و فرورفتگی یا چال چانه کمک می‌کند و گوشه‌های دهان را بالا می‌برد تا لبخند زیباتر شود و حالت اندوهگین چهره از بین برود.

 

photo_2017-12-09_14-47-45

فعالیت عضلات در نواحی اطراف لب‌ها با ایجاد خطوط دور دهان و بالای لب‌ها ارتباط دارد. در این شرایط بین 1 تا 2 واحد بوتاکس به هر یک چهارم از فضای دور لب‌ها تزریق شده و به این ترتیب از خطر ایجاد مشکلات خاص در عملکرد عادی دهان، صحبت کردن و مکش جلوگیری می‌شود.

 

photo_2017-12-09_14-48-24

منظور از خطوط دور لب شیارهای کوچک و خطوط ظریف، نازیبا و ناراحت کننده‌ای است که معمولاً از کنار لب شروع می‌شود و دور لب و دهان را فرامی‌گیرد. این خطوط ناخوشایند و واضح زیبایی لب‌ها را کاهش می‌دهد و کناره‌های آن را غیرطبیعی، نامشخص و صاف می‌کند. به این ترتیب لب‌ حالت قلوه‌ای و برجسته خود را از دست می‌دهد، باریک‌تر به نظر می‌رسد و هر گونه تغییر ناشی از بالا رفتن سن نمود بیشتری پیدا می‌کند.

این خطوط و فرورفتگی‌ها گاهی عمق زیادی پیدا می‌کند و شبیه به ترک می‌شود به همین دلیل است که برخی بانوان در استفاده از رژ لب زیاده‌روی می‌کنند، هر چند پوشاندن این خطوط عمیق با آرایش تقریباً غیرممکن است. دلیل چروک دور لب هر چه که باشد، روش‌هایی برای رفع چروک دور لب وجود دارد. تزریق بوتاکس، بدون هیچ درد و عوارضی می‌تواند به شما در درمان چین و چروک دور لب کمک کند.

علت به وجود آمدن چین و چروک دور لب چیست؟

از آنجایی که سیگار کشیدن یکی از علل اصلی ایجاد چروک اطراف لب است، از این خطوط با اصطلاح خطوط سیگار نیز یاد می‌شود. البته خطوط دور لب علل دیگری مانند نوع و ضخامت پوست و حالت‌های روزمره صورت دارد. بعضی از عامل‌های چین و چروک دور لب به جز سیگار کشیدن عبارت است از: استعداد ژنتیکی، آسیب‌دیدگی ناشی از تابش نور خورشید و پیری زودرس، کاش وزن ناگهانی یا به تازگی لاغر شدن، کاهش آب پوست بدن، حرکت‌های مکرری مانند نوشیدن مایعات با نی، اخم کردن یا غنچه کردن لب‌ها، نخ انداختن یا vax کردن لب بالا

چگونه بوتاکس به درمان چین و چروک های دور لب کمک می‌کند؟

خطوط عمودی لب بالا و پایین یا خطوط سیگار نتیجه فعالیت بیش از اندازه عضله حلقوی دهان است. در تصویر زیر عملکرد این عضله نشان داده شده است. همان طور که می‌بینید در اثر کنش این عضله چینی شکل می‌گیرد که به مرور زمان خطوطی را روی پوست ایجاد می‌کند. عضله حلقوی یا مدور دهان عضله‌ای است که دقیقاً از زیر پوست دهان را دربرمی‌گیرد و جمع و غنچه کردن لب را ممکن می‌سازد. فعالیت‌هایی مانند بوسیدن، نوشیدن با نی یا سوت زدن عمل‌های متداولی هستند که به واسطه وجود این عضله ممکن می‌شوند. همان‌طور که اشاره شد به جز سیگار کشیدن عوامل بسیاری دیگری چون سن، ژنتیک و نور خورشید نیز باعث پیدا شدن این خطوط در غیرسیگاری‌ها می‌شود.

دو یا پنج واحد بوتاکس در دو یا چهار نقطه در امتداد لب بالا دقیقاً در مرز بین لب و پوست تزریق می‌شود. بوتاکس تزریق شده عضله مدور را شل و به نوعی فلج می‌کند تا خطوط دور لب صاف شود. به علاوه کناره لب بالا نیز در اثر تزریق بوتاکس اندکی رو به بالا می‌رود و لب‌ها را جوان‌تر، بزرگ‌تر و پرتر نشان می‌دهد. بوتاکس در مقدار 2 تا 5 واحد را می‌توان در سه نقطه در امتداد لب پایین نیز تزریق کرد تا خطوط موجود صاف شوند. به خاطر بسپارید که در زاویه دار کردن فک با تزریق بوتاکس در این عضله ممکن است حس موقتی شبیه به بی‌حسی و دشواری زودگذر در کارهایی مانند نوشیدن با نی ایجاد شود. این اثرهای جانبی معمولاً یک یا دو هفته پس از تزریق برطرف می‌شود.

لیفت نفرتیتی (خطوط افقی)

 

photo_2017-12-09_14-49-34

تزریق در این حالت به سیستم عضلانی زیرنیامی متصل به گردن انجام می‌شود. ساده‌ترین روش برای این کار انجام تزریق در طول خطوط ایجاد شده در این ناحیه به میزان 1 تا 2 واحد بوتاکس در هر طرف است. مقدار تزریق انجام شده در این شرایط نباید بیشتر از 10 تا 20 واحد در هر جلسه درمان باشد.

بالا کشیدن ابروها (لیفت ابروها)

به منظور انجام بوتاکس برای بالا کشیدن ابرو (لیفت ابروها) و پیشانی بدون جراحی لازم است با یک پزشک متخصص در حوزه جوان‌سازی صورت ملاقات شود. متأسفانه بسیاری از افراد سعی می‌کنند از این روش بدون مراجعه به مطب پزشک و استفاده از خدمات تخصصی استفاده کرده و به این ترتیب در بسیاری از مواقع با مشکلات خاص در این رابطه مواجه می‌شوند. توجه داشته باشید افتادگی زیاد در ناحیه بالای صورت نیازمند عمل جراحی لیفت ابرو بوده و نمی‌توان از تزریق بوتاکس برای رفع آن استفاده کرد به هر حال استفاده به موقع از بوتاکس می‌تواند به پیشگیری از برخی عوامل مؤثر (که باعث پایین کشیده شدن پیشانی شده و افتادگی ابرو و پلک را به همراه دارند) کمک کند.

اولین علائم پیری در نواحی اطراف چشم‌ها ایجاد شده و اغلب در اواخر دهه 20 سالگی و اوایل دهه 30 سالگی به تدریج نمایان می‌شود. در حقیقت اولین علائم در این رابطه با تشکیل خطوط و چین و چروک‌های ریز در نواحی اطراف چشم‌ها، خطوط اخم و خطوط پنجه کلاغی همراه است به این ترتیب فرد به تدریج متوجه شروع فرآیند افتادگی ابرو و پلک بالا در صورت خود خواهد شد.

ابروی دارای انحنا به سمت بالا یکی از علائم کلاسیک زیبایی، جوانی و جذابیت است. با ایجاد افتادگی ابرو و تغییر وضعیت پیشانی، خطوط ریز در این ناحیه از بدن ایجاد شده و پلک بالا دچار افتادگی می‌شود و به این ترتیب فرد ظاهر خسته و مسن پیدا خواهد کرد. تزریق بوتاکس می‌تواند به بازگشت این شرایط به حالت عادی کمک کرده و از ایجاد بسیاری از این تغییرات در هنگام شروع آنها پیشگیری نماید. از تزریق بوتاکس می‌توان برای لیفت ابرو هم استفاده کرد.

چه عواملی باعث افتادگی پیشانی و ابرو می‌شود؟

با بالا رفتن سن سطح کلاژن در لایه‌های عمیق پوست کاهش پیدا می‌کند. کلاژن از پوست حفاظت کرده و به محکم باقی ماندن آن کمک می‌کند. به این ترتیب، با بالا رفتن سن سطح کلاژن پوست کاهش یافته و پوست به تدریج دچار شل شدگی و افتادگی خواهد شد.

پیشانی و ابروها ممکن است به خاطر عملکرد عضلات اطراف چشم‌ها نیز دچار افتادگی شوند. برای مثال هنگامی که فرد اخم می‌کند، عملکرد عضلات اخم باعث پایین کشیده شدن پوست به سمت بینی می‌شود. علاوه بر این عضلات دو طرف پیشانی باعث پایین کشیده شدن پیشانی در هنگام لبخند زدن یا شکلک درآوردن می‌شود. فعالیت این عضلات باعث ایجاد خطوط پنجه کلاغی و افتادگی پلک یا ابرو برای فرد می‌شود. در واقع ترکیب شرایط ناشی از پیر شدن پوست به همراه از دست دادن سطح کلاژن و قابلیت ارتجاعی پذیری پوست به همراه انجام فعالیت‌های مکرر روزمره در ارتباط با عملکرد عضلات ناحیه صورت با گذشت زمان باعث افتادگی پیشانی، ابرو و پلک بالا می‌شود.

تزریق بوتاکس چگونه باعث لیفت ابرو می‌شود؟

عملکرد بوتاکس از طریق شل کردن عضلاتی است که پیشانی را به سمت پایین می‌کشند. هنگامی که بوتاکس به عضلات ناحیه پیشانی تزریق می‌شود می‌تواند باعث ریلکس شدن این عضلات شده و بالا کشیدن پیشانی را به همراه داشته باشد. به این ترتیب خطوط اخم ایجاد شده در ناحیه پیشانی نیز کاهش پیدا خواهند کرد. دو عضله بزرگ در ناحیه پیشانی به نام عضلات پیشانی (Frontalis Muscles) عملکرد مربوط به بالا نگه داشتن این ناحیه از بدن را بر عهده دارند. از طرف دیگر عضله اخم و عضله پاکلاغی عملکردی برخلاف عضلات پیشانی دارند. هنگامی که عضله اخم و عضله پاکلاغی با تزریق بوتاکس ریلکس می‌شوند، عضله پیشانی می‌تواند ناحیه پیشانی را بالا کشیده و باعث رفع افتادگی ابرو و پلک شود.

استفاده از این روش برای چه افرادی مناسب است؟

برخی افراد دارای مزیت نسبی در ارتباط با تزریق بوتاکس برای لیفت ابرو در مقایسه با سایر افراد هستند. اگر پیشانی به خاطر عملکرد عضلات پیشانی دچار افتادگی یا شل شدگی شده باشد، تزریق بوتاکس دارای اثربخشی بیشتر برای رفع مشکل در مقایسه با مواردی است که افتادگی ابرو به خاطر از دست دادن بافت چربی ایجاد شده باشد. در برخی موارد بیمار ممکن است ترجیح دهد از روش قدیمی لیفت ابرو به همراه تزریق بوتاکس استفاده کند. به این ترتیب عمل جراحی لیفت ابرو برای بالا کشیدن ابرو استفاده شده و از تزریق بوتاکس برای کاهش خطوط و چین و چروک‌های ایجاد شده در ناحیه پیشانی و نیز خطوط اخم استفاده می‌گردد.

تزریق بوتاکس برای لیفت ابرو دارای مزایای مشخص نسبت به عمل جراحی است. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این درمان عدم نیاز به دوره بهبودی پس از این درمان می‌باشد. در این شرایط با وجودی که لازم است بیمار سر خود را برای چندین ساعت پس از تزریق بالا نگه دارد وی می‌تواند بلافاصله به محل کار خود بازگشته و فعالیت‌های عادی خود را دوباره شروع نماید. علاوه بر این تزریق بوتاکس برای اکثر افراد راحت است. به این ترتیب در صورت احساس ناراحتی امکان کاهش درد و ناراحتی فرد از طریق استفاده از کرم‌های بی‌حسی موضعی نیز وجود خواهد داشت.

خطوط روی گردن

 

photo_2017-12-09_14-51-28

ماهیچه نازکی بنام پلاتیسما به زیر پوست گردن می‌چسبد که به مرور زمان و با افزایش سن فعالیت و انقباض آن بیشتر و ضخیم تر می گردد. این امر سبب بوجود آمدن خطوط برجسته ای در دوطرفه خط وسط گردن می شود و به فرد ظاهری مسن می دهد. تزریق بوتاکس در چند نقطه این ماهیچه باعث شل شدن آن و در نتیجه آزاد گردیدن پوست شده و گردن سفت تر و جوانتر به نظر می رسد.

خطوط روی گردن در هنگام صحبت کردن، انجام فعالیت‌های ورزشی یا نواختن ساز بطور مشخص نمایان می‌شوند. به این ترتیب برای انجام تزریق بوتاکس به این ناحیه از بیمار خواسته می‌شود خطوط گردن را با فشار دادن دندان‌ها به یکدیگر نمایان کند. در ادامه خطوط ایجاد شده با استفاده از انگشت شست و انگشت اشاره نگه داشته و با فشار دادن آنها، محل نوار عضلانی بطور دقیق مشخص می‌گردد. انتخاب افراد مناسب برخوردار از قابلیت ارتجاع‌پذیری مناسب پوست و حداقل سطح از بین رفتن چربی برای این تزریق از اهمیت خاص برخوردار است.

 

photo_2017-12-09_14-52-07

خط خنده

photo_2017-12-09_14-56-03

در اصطلاح به خطوط عمیق هلالی شکل بین دهان و چانه خط خنده گفته می‌شود. در این شرایط برای از بین بردن این خطوط نیاز به تزریق بوتاکس به عضله وجود داشته و این تزریق‌ها نزدیک به مرز جلوی آرواره انجام می‌شوند.

خطوط روی بینی

 

photo_2017-12-09_14-56-54

چین و چروک روی بینی، خطوط ریز و چین‌هایی هستند که در قسمت بالای بینی ظاهر می‌‌شوند. این چروک‌ها “خطوط خرگوشی” نامیده می‌شوند، زیرا شبیه چین و چروک‌هایی هستند که در هنگام جمع شدن بینی خرگوش تشکیل می‌‌شوند. تشکیل این خطوط از فردی به فرد دیگر تا حد زیادی متفاوت است. در برخی از افراد این چروک‌ها خطوط ریزی هستند که تنها در هنگام فشرده و جمع شدن بینی نمایان می‌شوند. اما در افراد دیگر، چین و چروک روی بینی آنقدر قابل توجه است که با حالات عادی صورت قابل مشاهده می‌باشد.

زمانی که پزشک متخصص بوتاکس را در مکان‌های دقیق اطراف بینی تزریق می‌کند انقباض عضلاتی که باعث چین و چروک روی بینی می‌شوند متوقف شده و در نتیجه پوست روی بینی صاف و جوان‌تر خواهد شد.

 

photo_2017-12-09_14-57-48

برای چین و چروک روی بینی به خصوص خطوط عمیق آن، ممکن است از طریق ترکیبی از بوتاکس، لیزر و تزریق ژل نتایج مطلوبی بدست آورد. در طول مشاوره، در مورد گزینه‌های خود با پزشک بحث و مشورت کنید تا یک طرح درمانی مختص به نیازهای منحصر به فرد شما را تهیه و تنظیم نماید.

 

photo_2017-12-09_14-58-34

زاویه دار کردن صورت و چانه (کوچک کردن فک)

زاویه دار کردن فک و صورت با تزریق بوتاکس می‌تواند عضلات هدف را با گذشت زمان ضعیف کرده و به تدریج باعث کاهش اندازه کلی آن‌ها شود. با کاهش اندازه عضله در نقطه اتصال آن به استخوان، بافت استخوان نیز با گذشت زمان از نظر اندازه کوچک شده و این شرایط باعث ایجاد نتایج ماندگارتر در ارتباط با نتایج درمان بدون ایجاد تغییر خاص در ارتباط با قدرت استخوان می‌شود. توجه داشته باشید تأثیر زیبایی ناشی از کاهش برآمدگی خط فک فقط برای افرادی قابل مشاهده است که به درستی برای این درمان انتخاب شده باشند. به این ترتیب پزشک معالج بطور دقیق وضعیت صورت فرد را قبل از تصمیم‌گیری درباره استفاده از تزریق بوتاکس و نیز مناسب بودن آن برای رفع مشکل مورد بررسی قرار می‌دهد.

مهم‌ترین معیار برای تصمیم‌گیری درباره مناسب بودن فرد برای استفاده از زاویه دار کردن چانه و صورت با تزریق بوتاکس ضخامت و پهنای عضله جوشی (عضله فک) است. تعیین ضخامت نسبی عضله جوشی را می‌توان به سادگی از طریق گاز گرفتن یک جسم سفت و احساس کردن ناحیه خارجی خط فک مشخص کرد. در صورتی که عضله سفت به نظر رسیده و ظاهر آن در هنگام فشار دادن دندان‌ها به یکدیگر بزرگ باشد، احتمالاً استفاده از این درمان برای فرد مناسب می‌باشد.

آیا پس از درمان بیمار با مشکلات خاص در ارتباط با جویدن غذا مواجه می‌شود؟

اکثر افراد مشکلی در ارتباط با جویدن غذا پس از تزریق ندارند، زیرا در این شرایط فقط گوشه عضله شل شده و تمام بخش‌های عضله ریلکس نمی‌شود. به هر حال پس از تزریق بوتاکس بیمار ممکن است تا حدودی در هنگام جویدن غذا دچار خستگی شود. توجه داشته باشید این مشکل موقتی است و با گذشت مدت زمان کوتاه و معمولاً در طول مدت یک هفته برطرف خواهد شد.

چه زمان می‌توان نتایج درمان را مشاهده کرد و این نتایج چه مدت دوام و ماندگاری دارد؟

معمولاً، مشاهده نتایج این درمان به حدود 6 هفته زمان نیاز داشته و این نتایج بطور عادی بین 6 ماه تا 1 سال و نیم دوام و ماندگاری خواهد داشت. در پایان هفته اول بیمار ممکن است با نرم‌تر شدن مشهود خط فک خود در هنگام گاز گرفتن غذا و احساس کردن عضلات مواجه شود. در این شرایط به فرد توصیه می‌شود برای بررسی وضعیت عضلات با گذشت 3 ماه پس از اولین تزریق به مطب پزشک مراجعه کند. در این زمان می‌توان درباره نیاز بیمار به جلسات درمان اضافی جهت دستیابی به نتایج دلخواه تصمیم‌گیری کرد. در بسیاری از مواقع ممکن است در مجموع تا 3 جلسه درمان برای دستیابی به حداکثر نتایج ممکن با توجه به اندازه عضله فک نیاز باشد. از طرف دیگر جلسات درمان برای حفظ نتایج هر 6 تا 12 ماه برای بیمار تکرار می‌شود. به این منظور معمولاً یک برنامه منظم تکرار جلسات درمانی به منظور حفظ نتایج اولیه برای بیمار تعیین خواهد شد. این درمان می‌تواند نتایج بلند مدت برای فرد به همراه داشته باشد، اما این نتایج دائمی نیستند. به همین خاطر فرد می‌تواند در موارد لازم در صورت تغییر در نظرات خود یا تغییر در مد روز، این نتایج را اصلاح نماید.

بر آمدگی نوک بینی

 

photo_2017-12-09_15-00-25photo_2017-12-09_15-00-58

تزریق بوتاکس به ناحیه مشخصی در زیر نوک بینی باعث بالا رفتن مختصر نوک بینی  و زیباتر شدن آن می‌شود.

لبخند لثه‌ای

photo_2017-12-09_15-01-44

لبخند لثه‌ای نشان دهنده جمع شدن غیرعادی لب بالا در هنگام لبخند زدن است که با نمایش بیش از حد لثه همراه می‌باشد. در این حالت لازم است یک واحد بوتاکس به هر یک از عضلات بالا برنده لب در شیار نازوفاسیال (nasofacial) تزریق شود تا به این ترتیب لب بالا آزاد گردد.

بزرگ شدن بیش از حد عضلات جونده غذا

 

photo_2017-12-09_15-02-31

یکی از دلایل ایجاد ظاهر مربعی و نامناسب برای صورت بزرگ شدن بیش از حد عضلات جونده غذا و سایر برآمدگی‌های استخوانی آرواره است. این مشکل می‌تواند به خاطر حرکت‌های مربوط به عادت جویدن غذا یا سایش دندان‌ها به یکدیگر (دندان قروچه) ایجاد گردد. در این حالت تزریق بوتاکس فقط به عضلات سطحی و میانی انجام می‌شود. پزشک متخصص یک خط فرضی از ناحیه گوش به سمت گوشه دهان رسم کرده و فقط به ناحیه زیر این خط تزریق بوتاکس را انجام می‌دهد. در این حالت از بیمار خواسته می‌شود دندان‌های خود را به هم فشار دهد تا به این ترتیب مرز جلو و پشت عضلات جونده غذا مشخص گردد.

 

photo_2017-12-09_15-03-04

مراحل انجام تزریق بوتاکس (دیس پورت)

این عمل ساده، سریع و ایمن است و بیمار بلافاصله پس از عمل می‌تواند فعالیت‌های روزمره را ادامه دهد. بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند این عمل را در ساعت استراحت و ناهار انجام دهند و پس از تزریق به محل کار بازگردند.

ابتدا ناحیه تزریق با داروی ضدعفونی تمیز می‌شود. این درمان نیازی به بی‌حسی یا آرام‌بخش ندارد. سپس متخصص مقدار بسیار اندکی از بوتاکس را با سوزن‌های بسیار ظریف و سرنگ یک بار مصرف در چند نقطه از ناحیه مورد نظر تزریق می‌کند.

چه نکاتی‌ باید پس از تزریق بوتاکس (دیس پورت) توسط بیمار رعایت شود؟

جهت جذب بهتر بوتاکس توسط ماهیچه‌ها و جلوگیری از انتشار آن به نقاط مجاور بهتر است این مسائل رعایت شوند:

بیمار حدود ۴ ساعت به صورت نشسته یا ایستاده باشد و از مالیدن و دستکاری محل محل تزریق تا ۲۴ خودداری کند.

از بیمار خواسته می‌شود که 4 ساعت بعد از تزریق عضلات هدف را منقبض و منبسط کند.

از دستکاری ناحیه پرهیز کنید.

بعد از تزریق بوتاکس میتوانید به خانه یا محل کار خود رفته و فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید.ولی لازم است از فعالیتهای سنگین خودداری نمایید.

به مدت ۵ روز از رفتن به سونا و حمام داغ پرهیز کنید.

در اندکی از موارد در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق بوتاکس سردردی مختصر طبیعی است که نیاز به مراقبت جدی جز مصرف مسکن معمولی ندارد.

ممکن است به ندرت در روزهای بعد از تزریق بوتاکس اندکی کبودی در محل ایجاد شود که امری طبیعی بوده و به تدریج برطرف خواهد شد. شما مجاز به استفاده از کرم پودرهای آرایشی جهت پوشاندن موضع می باشید. بهتر است از کمپرس یخ به مدت ۳ ساعت بعد از تزریق بطور متناوب در مواضع مورد نظر جهت جلوگیری از کبودی و کمتر شدن درد استفاده شود.

بوتاکس (دیس پورت) برای چه افرادی مناسب نیست؟

سازمان غذا و داروی آمریکا تزریق بوتاکس برای اهداف زیبایی را برای افراد بین 18 تا 75 سال مورد تایید قرار داده است. در هر حال در موارد زیر نباید از تزریق بوتاکس برای فرد استفاده شود:

1) موارد وجود آلرژی نسبت به هر یک از اجزای تشکیل دهنده بوتاکس

2) بیماری‌های قلبی و عروقی حاد

3) عفونت پوستی یا سایر مشکلات مانند آن در نواحی تزریق

4) مشکلات تنفسی همچون آسم

5) مشکلات بلع

6) اختلالات انعقادی و استفاده از داروهای ضد انعقاد خون

7) واکسیناسیون در 2 هفته اخیر

8) ضعف ایمنی یا کسانی که عفونت فعال دارند

9) ضعف در عضلات پیشانی

10) افتادگی پلک

11) کسانی که بدون دلیل مشخص مبتلا به بیماری فلج عضلانی هستند

12) سن کمتر از ۱۸ سال و همچنین سن بالاتر از ۷۵ سال

13) بیماری ام‌اس، میاستنی گراویس، نفروپاتی و نارسایی کلیه

توجه داشته باشید تزریق بوتاکس نمی‌تواند به مقداری به بدن نفوذ کند که بر رشد جنین تأثیر منفی گذاشته یا فرآیند شیردهی را با مشکل مواجه کند. به هر حال مطالعات کلینیکی درباره تأثیر تزریق بوتاکس بر روی خانم‌های باردار یا شیرده تا کنون انجام نشده و به همین خاطر اطمینان دقیق از تأثیر آن بر وضعیت این افراد وجود ندارد. به همین خاطر معمولاً توصیه می‌شود از تزریق بوتاکس در صورت برنامه‌ریزی یا تلاش برای بارداری، در طول مدت بارداری یا در هنگام شیردهی استفاده نشود.

تأثیر گذاری بوتاکس (دیس پورت)

انتظار نداشته باشید که بعد از تزریق بوتاکس پوست شما دچار تغییرات شگرف شود. تغییرات ناشی از تزریق بوتاکس حدود سه تا هفت روز زمان لازم دارد تا نمایان شوند. در واقع اثر گذاری بوتاکس 3 تا 7 روز بعد از تزریق آغاز می شود و در هفته ی دوم به اوج تأثیر گذاری خود خواهد رسید. اثر بوتاکس 6 – 4 ماه (گاهی 9 ماه تا یک سال) تداوم داشته و پس از آن طبق نظر پزشک بایستی تکرار شود.

عوارض تزریق بوتاکس (دیس پورت)

تزریق بوتاکس می‌تواند باعث ایجاد سوزن سوزن شدن، درد، ورم و کبودی در نواحی تزریق شود. نواحی خاص که در آنها رگ های خونی بیشتری قرار دارد (برای مثال نواحی اطراف چشم‌ها)، در معرض خطر بیشتر ایجاد کبودی و تورم شدید محل تزریق قرار خواهند داشت.

در صورتی که تزریق به نحو نامناسب یا غیرصحیح انجام شود، ماده تزریق شده می‌تواند از طریق رگ‌های خونی به سایر نقاط بدن انتقال یافته و باعث ایجاد ظاهر نامناسب برای نمایش احساس در ناحیه صورت همچون لبخند غیرمتقارن یا افتادگی پلک شود. این شرایط در نهایت می‌تواند باعث ایجاد ظاهر خسته برای فرد شده یا این احساس را برای سایر افراد ایجاد کند که فرد دچار سکته شده است.

انجام فعالیت‌های ورزشی و ایروبیک به مدت یک ساعت پس از تزریق بوتاکس می‌تواند آسیب خاص برای فرد به همراه داشته باشد. به هر حال با توجه به از بین رفتن تأثیر ناشی از تزریق بوتاکس با گذشت چند ماه در صورت مواجه شدن با عوارض جانبی احتمالی این مشکلات به خودی خود با گذشت چند ماه از بین خواهند رفت. توجه داشته باشید مطالعات انجام شده در ارتباط با مضرات بوتاکس نشان می‌دهد فقط 2 درصد موارد تزریق می‌تواند باعث افتادگی پلک برای فرد شده و گاهی اوقات با فلج شدن سایر عضلات صورت همراه باشد.

در درصد کمی از افراد تحت درمان تزریق بوتاکس ممکن است اثربخشی مورد نظر را ایجاد نکند. گاهی اوقات این افراد قبلاً در معرض سم بوتولینوم قرار گرفته و به همین خاطر سیستم ایمنی بدن آن‌ها آنتی‌بادی‌های خاص برای حفاظت از بدن در برابر این سم ترشح کرده است. علاوه بر این مصرف برخی آنتی‌بیوتیک‌ها نیز می‌تواند مانع از تأثیرگذاری بوتاکس شود. علاوه بر این افرادی که تزریق بوتاکس انجام می‌دهند ممکن است با مشکلات خاص در ارتباط با نشان دادن احساسات کامل در صورت خود مواجه گردند.

اگر صورت‌تان بی‌حرکت می‌ماندو مانند یک ربات هستید، این در نتیجه دوز نادرست بوتاکس است. ابروهای قوسی غیر طبیعی رو به بالا که همیشه نگاه متعجبانه را به صورتن می‌دهد (و ممکن است چین و چروک‌های غیر طبیعی در اطراف ابروها به‌وجود آید) نیز گاهاً به همین دلیل رخ می دهد یعنی زمانی که تزریق بوتاکس درست انجام نشود. اگر دوز بوتاکس بیش از حد باشد احساس می‌شود که پیشانی سنگین شده و چهره شما عبوس و افسرده دیده می‌شود. دیگر عوارض جانبی مثل سردرد، درد صورت، سرخی صورت و حالت تهوع بسیار نادر هستند.

اگر بوتاکس (دیس پورت) را فرد غیرمتخصص تزریق کند…

عوارض پس از تزریق بوتاکس معمولاً به سبب اشتباه در تزریق کردن ایجاد می‌شود. برای مثال اگر بوتاکس در نقاط صحیح تزریق نشود یا دوز دارو مناسب نباشد و بیش از حد تزریق شود، دارو بسیار رقیق شده باشد و پخش شود یا نقاطی که تزریق می‌شود فشار و ماساژ داده شود یا اگر از داروهای تقلبی و غیر استاندارد استفاده شود و تزریق به‌وسیله اشخاص غیر متخصص و در مکان‌های نامناسب مثل آرایشگاه‌ها صورت گیرد، احتمال ایجاد عارضه افزایش پیدا می‌کند وگرنه بوتاکس به خودی خود کارآیی بسیار خوبی دارد و عارضه چندانی ندارد. اگر هم عارضه‌ای داشته باشد برای مثال سبب سردرد گذرا و علائمی شبیه سرماخوردگی بعد از تزریق می‌شود یا یک مقدار افتادگی پلک می‌دهد که این عوارض گذراست و خطرناک نیست. البته یادتان نرود افتادگی پلک ممکن است به سبب عدم مهارت کافی پزشکی در تزریق هم پیش بیاید.

 

photo_2017-12-09_15-05-49

انواع بوتاکس موجود در بازار کشورمان از کشور انگلیس (با نام تجاری دیس پورت)، کره جنوبی (به نام نورونوکس) و چین (به نام های گوناگون) است اما بوتاکس‌های نوع چینی مورد تأیید وزارت بهداشت نیست چرا که در بعضی بیماران سبب ایجاد عوارض آلرژی می‌شود. این نوع بوتاکس‌ها نه تنها کیفیت بسیار پایینی دارند بلکه قیمت پایینی هم دارند و به همین دلیل متأسفانه برخی پزشکان با خریداری بوتاکس چینی ارزان قیمت عوارض بدی را به بیماران تحمیل می نمایند.

به تازگی بوتاکس ساخت ایران (به نام مس پورت) هم وارد بازار شده که مراحل اولیه خود را می گذراند ولی درهرحال مورد تأیید وزارت بهداشت ایران بوده و از بوتاکس چینی خیلی بهتر است.

  • سؤالات رایج در مورد تزریق بوتاکس (دیس پورت)

در صورت قطع تزریق بوتاکس پوست دچار افتادگی بیش از پیش نخواهد شد؟

خیر، این مشکل پیش نخواهد آمد و بعد از اتمام مدت اثر دارو عضلات آرام آرام شل خواهد شد و به حالت اول باز خواهد گشت اما افتادگی بیش از پیش بوجود نخواهد آمد.

 

photo_2017-12-09_15-06-41

مدت زمان لازم برای انجام بوتاکس چه مدت خواهد بود؟

این تزریق بیش از چند دقیقه طول نخواهد کشید و ظرف مدت چند دقیقه اتمام خواهد یافت.

بوتاکس را می توان برای تمام نواحی صورت انجام داد؟

خیر، این امر برای تمام نواحی صورت امکان پذیر نخواهد بود. زیرا به برخی از نواحی صورت نمی توان بوتاکس را تزریق نمود و این کار باعث می شود فرم طبیعی صورت غیر طبیعی شود.

درمان بوتاکس چیست؟

بوتاکس سم بوتولینوم خالص است که برای صاف کردن چین و چروک‌ها و خطوط صورت به کار برده می‌شود. بوتاکس به خوبی خطوط پیشانی، خط خنده و خط اخم را از بین می‌برد. بوتاکس در عضله‌های این ناحیه‌ها تزریق می‌شود و عضله‌ها را ضعیف می‌کند که این امر به نوبه خود خطوط حالت‌های مختلف صورت مانند اخم یا خنده را کاهش می‌دهد. بوتاکس عضله‌ها را به گونه‌ای شل می‌کند که دیگر به طور کامل منقبض نمی‌شود.

 

photo_2017-12-09_15-07-50

آیا بوتاکس از چین و چروک جلوگیری می‌کند؟

مطمئناً. بوتاکس سم تخلیص شده‌ای است که خطوط افقی پیشانی، خطوط عمودی اخم و خط خنده را موقتاً از بین می‌برد یا کم می‌کند. بوتاکس گوشه‌های دهان را (که در اثر افزایش سن افتاده است) بالا می‌برد، حالت بوقلمونی غبغب را از بین می‌برد، خطوط اطراف دهان سیگاری‌ها را محو می‌کند و چین و چروک‌های عمودی روی گردن را برطرف می‌ نماید.

آیا این دارو در کسانی‌ که فشار خون بالا، دیابت، بیماریهای مزمن دیگر دارند مجاز است؟

به دلیل آنکه بوتاکس تأثیری بر این بیماری ها ندارد مصرف آن بلامانع است ولی‌ حتماً باید پزشک را در جریان گذشت.

آیا سن و جنس تاثیری در اثرگذاری آن دارد؟

خیر، مصرف آن در سنین بالاتر از ۲۰ سال (به منظور زیبایی‌) مجاز است و زن و مرد نیز میتوانند ازآن استفاده کنند. تأثیر آن نیز در افراد مختلف مشابه است. تنها گروه کوچکی از افراد نسبت به این دارو مقاوم بوده و تأثیری بر آنان ندارد که البته ربطی‌ به سن و جنس ندارد.

آیا بوتاکس باعث بی‌حسی و غیرطبیعی بودن صورت می‌شود؟

بوتاکس بر عصب‌های حسی اثر نمی‌گذارد یا باعث بی‌حسی نمی‌شود. چنانچه بوتاکس به درستی تزریق شود پیشانی را اندکی بالا می‌برد تا چهره حالتی خوشایند و صادقانه بیابد. اما اگر بوتاکس بیش از حد در ناحیه خطر یعنی در خطوط افقی روی پیشانی تزریق شود حالتی غیرطبیعی به چهره می‌دهد. به همین دلیل باید به پزشکی مجرب مراجعه کنید که اندازه عضله‌ها و مقدار بوتاکس لازم را به خوبی برآورد کند.

دوران بهبود پس از تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟

کل درمان معمولاً 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد و بلافاصله پس از تزریق می‌توانید رانندگی کنید و فعالیت‌های معمول روزانه را ادامه دهید.

photo_2017-12-09_15-09-50

تکرار تزریق بوتاکس

درمان با توجه به ناحیه درمان شده، مقدار داروی تزریق شده و واکنش به بوتاکس هر 4 تا 6 ماه یکبار باید تکرار شود. نتایج با تکرار تزریق حفظ و هر بار بهتر از قبل می‌شود.

عوارض بوتاکس چیست؟

خوشبختانه عوارض عمومی همچون مسمومیت و یا آلرژی بسیار نادر است، تنها برخی‌ افراد از ضعف شکایت میکنند که ظرف ۳ تا ۴ روز برطرف می شود. بیشتر عوارض موضعی است. تورم، کبودی و خون مردگی گاهی دیده شده که تا یک هفته خود به خود برطرف می گردند.

مهم ترین عوارض بوتاکس مربوط به ۳ چیز است: تزریق بیش از اندازه، تزریق نابجا و انتشار دارو به نقاط اطراف که مورد نظر و قابل پیش بینی‌ نیستند. در نتیجه ممکن است عضلات یا بیش از اندازه ضعیف شوند یا عضلات اطراف از کار بیفتند. علامت اینها افتادگی ابرو و بینی، افتادگی پلک، افتادگی گوشه دهان و اشکال در غذا خوردن و در گردن (اگر عمیق تزریق شود) اشکال در بلع و صدا است.

گاهی اوقات نیز ممکن است عدم تقارن در دو طرف صورت به دلیل تزریق نامساوی و یا تفاوت در جذب بوجود آید مثلاً ابرو در یک طرف بالاتر از طرف مقابل باشد. باید در نظر داشت که تمامی این عوارض موقتی بوده و پس از 2 تا 3 ماه خوب می شود.

نتایج تزریق بوتاکس چه مدت دوام خواهد داشت؟

مدت زمانی که یک بیمار نتایج مطلوب را پس از تزریق بوتاکس تجربه می‌کند بستگی به چندین عامل دارد. اولین عامل مقدار واحد بوتاکس است که پزشک شما برای تزریق مناسب می‌داند. دیگر اینکه متابولیسم بدن هر فرد متفاوت است. بنابراین نتایج هر فرد نیز متفاوت خواهد بود. نتایج تزریق بوتاکس به طور معمول بین 6 – 4 ماه پایدار خواهد بود و با محو شدن اثرات بوتاکس می‌توان این درمان را دوباره تکرار کرد.

آیا اثر بوتاکس دائمی است؟

خیر، بوتاکس روشی موقتی برای صاف کردن پیشانی و از بین بردن خطوط اخم، خنده و اطراف چشم است. اثر بوتاکس بعد از 4 تا 6 ماه از بین می‌رود. با این حال خطوط اخم پس از چند بار تزریق به مرور زمان کمتر می‌شود چون عضله‌ها به سمت حالت آرام‌تر و بی‌حرکت‌تر متمایل می‌شوند.

 

photo_2017-12-09_15-12-47

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

تزریق بوتاکس در صورت انجام صحیح می‌بایست بدون درد باشد. گاهی اوقات ممکن است برای راحتی بیشتر بیمار در طول درمان از کرم بی‌حسی قبل از انجام تزریق استفاده شود. علاوه بر این برای راحتی بیشتر می‌توان پوست بیمار و عضلات زیر آن را با استفاده از کمپرس یخ خنک کرد. هنگامی که از این روش‌ها برای بیمار استفاده شود، اکثر افراد حتی متوجه انجام تزریق نخواهند شد.

آیا بوتاکس اثر جانبی دارد؟

هر دارویی اثر جانبی دارد، بوتاکس نیز مستثنی نیست. خوشبختانه اثرات جانبی بوتاکس خفیف و کوتاه مدت است. افتادگی ملایم پلک یا ابرو در یک تا پنج درصد موارد مشاهده می‌شود که معمولاً ظرف دو هفته برطرف می‌شود. برخی بیماران نیز با کبودی خفیفی مواجه می‌شوند.

آیا تزریق بوتاکس بی‌خطر است؟

هنگامی که از خدمات پزشکان باتجربه و آموزش دیده برای این درمان استفاده شود تزریق بوتاکس بی‌خطر و ایمن خواهد بود. در حقیقت استفاده از خدمات افراد متخصص و مواد مورد تأیید از اهمیت خاص در بی‌خطر بودن تزریق بوتاکس برخوردار است.

 

photo_2017-12-09_15-13-51

آیا پس از تزریق بوتاکس احتمال افتادگی پلک وجود دارد؟

یکی از عوارض جانبی نادر و موقتی تزریق بوتاکس افتادگی پلک است. احتمال بروز این عوارض بسیار پایین است و پس از چند روز تا چند هفته برطرف می‌شود.

ماندگاری اثر بوتاکس چقدر است؟

ماندگاری اثر بوتاکس در تمام بیماران یکسان نیست، اما نتایج چشمگیر این تزریق معمولاً 6 – 4 ماه (گاهی 9 ماه تا یک سال) ماندگاری دارد.

آیا اطرافیان متوجه تزریق بوتاکس می‌شوند؟

بله و خیر. صورت پس از تزریق شاداب‌تر و سرحال‌تر و احتمالاً جوان‌تر به نظر می‌رسد. اما اگر بوتاکس به خوبی تزریق نشود چهره حالتی غیرطبیعی پیدا می‌کند و اطرافیان متوجه این تزریق می‌شوند. پیشانی صاف و درخشان یا خط اخم و خنده‌ای که هنگام خندیدن یا گریه کردن حرکت نمی‌کند از نشانه‌های تزریق ناموفق است.

 

photo_2017-12-09_15-15-35

دوران پس از تزریق بوتاکس چگونه است؟

تزریق بوتاکس عوارض خاصی ندارد. نتایج پس از چند روز قابل مشاهده است و ظرف دو هفته بهتر می‌شود. بیمارانی که آسپرین یا داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب مصرف می‌کنند، کبودی‌های آبی رنگ نقطه نقطه‌ای روی پوستشان ایجاد می‌شود. بیماران می‌توانند بلافاصله پس از عمل آرایش کنند اما ورزش سنگین تا 24 ساعت ممنوع است.

آیا هزینه بوتاکس بالا است؟

بوتاکس یکی از درمان‌های زیبایی صورت با هزینه قابل قبول است که در سراسر جهان حتی در میان اقشار کم‌درآمد نیز هواداران بسیاری دارد. هزینه تزریق بوتاکس نیز مانند هر سرمایه‌گذاری مرتبط با زیبایی (مانند کوتاه کردن و رنگ کردن مو، سفید کردن دندان و لایه‌برداری با مواد شیمیایی) باید با توجه به انتظارات از عمل و نتیجه نهایی سبک و سنگین شود.

بوتاکس به کجای بدن می‌رود؟

بوتاکس نزدیک به عضله‌ها در محل تزریق می‌ماند. بوتاکس پس از تزریق متابولیزه می‌شود و ظرف چند ساعت به فرآورده‌های جانبی طبیعی تجزیه شده و دفع می گردد ولی اثر آن برای 6 – 4 ماه در بدن باقی می ماند.

آیا چین و چروک‌ها متعاقب از بین رفتن اثر بوتاکس بدتر می‌شود؟

خیر، چین و چروک‌های صورت متعاقب از بین رفتن اثر بوتاکس یا توقف تزریق بدتر نمی‌شود. بوتاکس زمان را متوقف می‌کند یا گذر آن را آهسته‌ می‌کند. پس از توقف تزریق بوتاکس زمان به روال طبیعی می‌گذارد و در بدترین حالت به وضعیت اولیه برمی‌گردید. اگر تزریق بوتاکس را پس از چند سال استفاده قطع کنید چون عضله‌ها عادت به شل بودن کرده‌اند، صورت از زمان شروع تزریق بهتر و جوان‌تر به نظر خواهد رسید.

آیا می‌توانم بوتاکس را همزمان با دیگر روش‌های زیبایی برای رفع چین و چروک روی بینی انجام دهم؟

بله، تزریق بوتاکس اغلب به طور همزمان با تزریق ژل و لیزر درمانی انجام می‌شود. شما می‌توانید در طول مشاوره در مورد تمام گزینه‌های مورد نظر خود با پزشک بحث و گفتگو کنید، به این ترتیب ایشان می‌توانند برنامه درمانی مناسب برای نیازهای منحصر به فرد شما را فراهم سازند.