جوان سازی صورت با RF فراکشنال (رادیوفرکوئنسی)

 

کاربردهای RF فراکشنال

موارد منع مصرف RF فراکشنال

مزایای RF فراکشنال

مراحل انجام RF فراکشنال

مراقبت های بعد از RF فراکشنال

از چه زمانی می توانیم تغییرات درمانی را مشاهده کنیم؟

تعداد جلسات درمانی و فواصل جلسات

آیا میتوان RF فراکشنال را با لیزر فرکشنال CO2 مقایسه کرد؟

اثرات RF فراکشنال به طور خلاصه

 

امواج رادیوفرکوئنسی (Radiofrequenvcy waves) طیفی از امواج الکترومغناطیسی می باشند که برای عملکرد نیاز به گیرنده و فرستنده دارند (مثل امواج رادیو). وقتی این امواج در بافت پوست ردوبدل شوند تولید گرما می کنند که از این اثر در جوان سازی پوست استفاده می شود.

 

photo_2017-12-09_16-00-40

این سیستم (که گاهی به آن MFR مخفف microneedle fractional RF هم می گویند) به این صورت عمل می کند که سوزن های بسیار ظریف وارد پوست شده و بین آنها امواج رادیویی مبادله می گردد. این مطلب باعث ایجاد گرما در بخش درم پوست شده و متعاقباً گرما باعث ایجاد کلاژن جدید و اتقباض کلاژن های قدیمی می گردد.

 

photo_2017-12-09_16-02-15

 

کلمه فراکشنال به معنی بخش و قسمت می باشد به این معنی که فقط بخش هایی از پوست حرارت می بیند و بخش عمده ای در معرض حرارت قرار نمی گیرد. این مساله باعث می شود که عوارض RF فراکشنال کمتر شود. فایده این روش نسبت به سایر روش های جوان سازی در این است که این روش برای تمامی انواع پوست حتی پوست های تیره قابل انجام است.

قسمت میانی پوست که درم نام دارد مسئول استحکام و قوام پوست است. این بخش از رشته هایی به نام کلاژن و الاستین تشکیل شده است. با افزایش سن و عوامل دیگری مثل آفتاب و سیگار این رشته ها تغییر شکل می دهند و در پوست کاهش می یابندکه نمود بیرونی آن ایجاد شلی پوست و چین وچروک در آن می باشد.

امروزه دستگاه‌های RF  فراکشنال infini با ترکیب رادیو فرکوئنسی تأثیرگذاری این روش را چندین برابر نموده‌اند. جوان سازی پوست با RF سوزنی (Fractional) یک راه کار بسیار مؤثر برای جوان سازی شکل ظاهری و ساختار پوست به صورت کاملاً  طبیعی و نیز برطرف کردن عوارضی از قبیل آثار کشیدگی پوست می‌باشد. RFهای سوزنی یا Fractional با تحریک کلاژن سازی و نظم بخشیدن به رشته‌های کلاژن موجب جوان سازی پوست صورت می‌شوند. از مزایای این روش می‌توان به قابلیت انجام آن برای بیشتر افراد با هر سنی اشاره نمود.

کاربردهای RF فراکشنال

1) بهبود چروک های ملایم و لیفت مختصر پوست و سفت شدن آن و جوان سازی و کلاژن سازی پوست

مهم ترین کاربرد این سیستم در سفت کردن پوست (Skin Tightening) و درمان شلی پوست (Skin Laxity) است. در واقع RF این قابلیت را دارد که یک لیفتینگ بدون جراحی برای پوست ایجاد کند. این اثر به 2 صورت ظاهر می شود. یکی چند روز بعد از RF و دیگری سه تا چهار هفته بعد که اثر دوم چندین سال دوام دارد. این اثر RF به قدری واضح است که میتوان از آن برای بالا بردن ابرو (brow lift) و درمان افتادگی پلک هم استفاده کرد (البته برای این کار لازم است که RF در مناطق خاص انجام شود).

یکی از کاربردهای مهم میکرونیدل RF سفت کردن غبغب و ناحیه فک می باشد. این اثر بخصوص در خانم ها بسیار چشمگیر است به طوری که بعد از یک یا دو جلسه واضحاً از سفت شدن غبغب و ناحیه فک ابراز رضایت دارند. ارزش این کار وقتی مشخص میشود که این اثر را با لیزر لیپولیز مقایسه نماییم. با توجه با اینکه لیزر لیپولیز عمل تهاجمی است و احتمال عوارض نیز وجود دارد RF به عنوان یک روش کاملاً غیر تهاجمی و بدون عارضه روش بسیار مناسبی است.

 

photo_2017-12-09_16-03-02

RF برای سفت کردن پوست گردن نیز عالی عمل می کند. با توجه به نازکی پوست گردن می توان گفت که RF برای سفت کردن پوست گردن رقیبی ندارد. RF فراکشنال در درمان چروک های پوستی اثر بسیار خوبی دارد. این مطلب برای چروک های دور چشم (زیر چشم) بسیار واضح است. این اثر به حدی است که افرادی که RF انجام داده اند فقط بعد از یک ماه از درمان چروک های دور چشم خود شگفت زده می شوند!

2) بهبود انواع اسکار آکنه و نیز اسکارهای جراحی و اسکارهای ناشی از بریدگی یا تصادفات

یکی از کاربردها RF درمان اسکارهای آکنه (Acne Scar) است.RF به طور خاص در اسکارهای عمقی بسیار مؤثر است.این کاربرد در ترکیب با لیزر فرکشنال CO2 اثر هم افزایی زیادی دارد. حسن RF این است که پس از آن نیاز به مراقبت کمتر بوده و فرد بلافاصله می تواند سر کار برود. درمان پوستهای سبزه با RF برخلاف لیزر مشکلی ایجاد نمی کند.

3) روشن شدن پوست و بسته شدن منافذ باز پوست

RF در درمان ترشح بیش از حد چربی پوست  (Excessive Sebum Secretion) و درمان منافذ باز پوستی (Enlarged Pores) کاربرد دارد. در یک بررسی کاهش حدود ۸۰-۷۰ درصد ترشح چربی صورت فقط بعد از یک جلسه RF مشاهده شده است. تنگ شدن منافذ پوستی معمولاً نسبی ولی برای اکثر بیماران قابل قبول است.

4) بهبود استریا (ترک های پوستی)

این تکنولوژی در درمان ترک های پوستی (striae) نیز اثر فوق العاده ای دارد به طوری که شاید بتوان گفت RF بهترین روش درمان استریا است. البته این اثر نسبی است به این معنی که ترک های پوستی به طور کامل از بین نمی روند و وضوح کمتری پیدا می کنند ولی خطوطی که روی استریا وجود دارد کاملاً از بین می رود. نکته جالب در مورد RF استریا این است که اکثر بیمارانی که RF برای درمان استریا انجام می دهند از سفت شدن پوست همان ناحیه ابراز رضایت دارند. این اثر در ناحیه شکم، ران یا سینه ها برای بسیاری از افراد ایده آل است.

5) بهبود آسیب های پوستی ناشی از آفتاب بر روی صورت، گردن و دست و ناحیه دکولته و جوان سازی آنها از طریق فعال کردن کلاژن سازی و افزایش الاستی سیته پوست

6) استفاده موضعی از ویتامین C و هیدروکینون وغیره و سپس استفاده از RF باعث ورود دارو به داخل پوست و تشدید اثر دارو می شود.

 

photo_2017-12-09_16-03-42

) کاربرد دیگر درمان جوش صورت (acne) فعال است. هنگام درمان جوش صورت امکان تشدید موقت آن پس از درمان وجود دارد. نکته جالب این است که خانم های که بر اثر مشکلات هورمونی در سنین ۴۰-3۰ سال هنوز جوش صورت دارند وقتی برای جوان سازی صورت RF انجام می دهند از کاهش جوش های صورت بسیار ابراز رضایت می کنند.

8) یکی از جالب ترین کاربردهای RF درمان تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل است. در بررسی های انجام شده این اثر طولانی مدت است ولی براساس مکانیسم اثر شاید دایمی هم باشد. برای افرادی که از بوی بد عرق هم شکایت دارند این درمان مفید است.

موارد منع مصرف RF فراکشنال

افرادی که از باطری قلب (پیس میکر) و یا دفیبریلاتور قلب استفاده می نمایند .

ابتلای پوست منطقه درمان به بیماری التهابی شدید پوستی

مبتلایان به اختلال انعقادی و تأخیر در بند آمدن خون

مبتلایان به دیابت که قند خونشان کنترل نیست یا دچار عوارض ناشی از دیابت باشند

سابقه و استعداد ایجاد کلوئید یا گوشت اضافه

خانم های باردار ولی هیچ منعی برای انجام RF فرکشنال در دوران شیردهی وجود ندارد.

ابتلا به فشار خون بالای درمان نشده

حساسیت به فلز طلای به کار رفته در سوزن های دستگاه

مزایای RF فراکشنال

مهم ترین مزیت RF این است که انرژی دقیقاً به درم داده می شود. به همین دلیل به لایه سطحی پوست هیچ آسیبی نمی رسد و فقط پوست ۲۴-۴۸ ساعت ممکن است قرمز باشد. این مزیت همچنین باعث می شود که این عمل در افراد با پوست سبزه و در فصول گرم سال هم قابل انجام باشد. بازگشت سریع به کار بدون استراحت نیز از مزایای RF است.

مراحل انجام RF فراکشنال

بهتر است در روز درمان خانم ها با پوست تمیز و بدون آرایش و آقایان با صورت اصلاح شده مراجعه نمایند. ناحیه درمان با کرم های بی حسی موضعی پوشانده خواهد شد. بعد از ۳۰-۲۰ دقیقه پوست محل درمان شسته شده و ضدعفونی خواهد شد. جلسه درمانی بسته به محل درمان حدود 25 – 10 دقیقه طول خواهد کشید.

قبل از شروع درمان هر فردی یک head  مخصوص خریداری می کند. head  خریداری شده برای دستگاه (برای جلوگیری از انتقال بیماری) تنها جهت یک فرد قابل استفاده بوده و استفاده از آن جهت شخص دیگر (حتی نزدیکان) ممنوع است. بعد از درمان می توان با استفاده از کیسه یخ پوست را خنک و آرام نمود. استفاده از کرم ترمیم کننده بعد از کیسه یخ به کاهش سریع تر التهاب پوست کمک می کند .

مراقبت های بعد از RF فراکشنال

مصرف ضد آفتاب بلافاصله بعد از درمان شروع می شود و مصرف منظم آن ضروری است .

شستشوی ملایم پوست در روز درمان مجاز است ولی از مصرف شوینده های قوی خودداری کنید.

در ۲۴ساعت اول بهتر است از استحمام ، سونا و استخر خودداری نمائید .

در صورتی که از کرم های شب، ضد چروک ها، لایه بردارها و کرم های لک بر استفاده می کنید بهتر است تا رفع التهاب پوست از مصرف آنها خودداری نمائید

بهتر است به مدت یک هفته شب ها از یک کرم ترمیم کننده استفاده نمایید.

از چه زمانی می توانیم تغییرات درمانی را مشاهده کنیم؟

مشاهده تغییرات درمانی بر اساس تغییرات کلاژن در پوست می باشد. اولین تغییرات اولیه در کلاژن حدود 3 – 2 هفته بعد از جلسه درمانی شروع شده ولی تغییرات اساسی ناشی از درمان در ماه سوم به حداکثر شدت خودمی رسد اما حتی بعد از آن هم همچنان ادامه دارد. تغییرات اولیه ای که سریع بعد از RF پدیدار می شود به دلیل انقباض الیاف کلاژن و تغییرات اصلی ولی تأخیری به دلیل تولید کلاژن جدید می باشد.

تعداد جلسات درمانی و فواصل جلسات

تعداد جلسات بسته به هدف درمانی و شدت درگیری پوست متفاوت است. برای جوان سازی و لیفتینگ پوست صورت بین 3 – 1 جلسه درمانی با فاصله یک ماه توصیه می شود. تکرار جلسات زودتر از 2 هفته توصیه نمی شود. در صورت تمایل می توان جلسات درمانی را هر 6 ماه یک بارتکرار کرد .

آیا میتوان RF فراکشنال را با لیزر فرکشنال CO2 مقایسه کرد؟

این دو تکنولوژی هر دو برای جوان سازی پوست به کار می روند ولی مکانیسم و اثرات متفاوتی دارند. درصد بهبودی ناشی از فراکشنال رادیوفرکوئنسی در درمان شل شدگی و افتادگی پوست بیشتر از لیزر فراکشنال است. در مورد اسکارهای آکنه (جوش) و اسکارهای جراحی و بخیه سطحی لیزر فراکشنال دی اکسیدکربن بیشتر بر سطح ضایعات مؤثر است و فراکشنال رادیوفرکوئنسی بر عمق ضایعات بیشتر مؤثر است. بنابراین ترکیب دو روش در درمان ضایعات بسیار مؤثرتر می باشد.

 

photo_2017-12-09_16-08-54

برای فصول گرم سال و افرادی که پوست سبزه دارند RF بهتر است. برای افرادی که امکان استراحت بعد از درمان را ندارند و می خواهند سریع به سرکار برگردند RF مناسب تر است. در صورت امکان با ترکیب این دو روش اثر فوق العاده ای در درمان مشاهده می شود.

مصرف همزمان آکوتان برای انجام لیزر فراکشنال یا لیزرهای تخریبی دیگر ممنوع است ولی در مورد RF فراکشنال مصرف هم زمان این دارو مانعی ندارد فقط گاهی ترمیم را به تأخیر می اندازد.

 

اثرات RF فراکشنال به طور خلاصه

تحریک تولید کلاژن در پوست و در نتیجه سفت کردن پوست

حذف یا کاهش خطوط پاکلاغی دورچشم یا خطوط دور دهان

حذف یا کاهش خطوط پیشانی یا اخم

کمک به جذب داروهای موضعی پوست

کاهش نمای چروک، لک های پوستی و آسیب های ناشی از آفتاب

درمان اسکار آکنه و آبله مرغان

کاهش نمای اسکار و ترک های پوستی(استریا)

کاهش نمای منافذ باز پوستی

کمک به روزاسه (قرمزی) و عروق ریز پوستی