پلکسر چیست؟

پلکسر چه مکانیزمی دارد؟

مزایای پلکسر

پلکسر در چه مواردی استفاده می‌شود؟

نتایج پلکسر چه مدت باقی می‌مانند؟

هر جلسه درمانی چقدر طول می کشد؟  

چه کسانی کاندید انجام پلاسماجت هستند؟

چه کسانی کاندید پلاسماجت نیستند ؟

تعداد جلسات درمانی مورد نیاز پلکسر برای زیبایی پوست

هزینه درمانی پلکسر

نکته مهم

قبل از انجام پلاسماجت (پلکسر) بخوانید

 

 

 

 

پلکسر چیست؟

در سال 2010 پروفسور Fipi از دانشگاه پزشکی رم (ایتالیا) با همکاری شرکت GMV توانستند انرژی آذرخش را برای درمان پیری و جوان سازی پوست تحت کنترل درآورد. آذرخش (هنگام تخلیه الکتریسته ابرها بر روی زمین) به صورت یک قوس الکتریسته پرانرژی پدید می آید که می تواند هوا را یونیزه و تولید پلاسما نماید. پلاسما حالت چهارم ماده است که 99 % از جهان را تشکیل می دهد. پلکسر تنها سیستمی است که می تواند پلاسمای خالص تولید کند. این سیستم نه لیزر است، نه پروب یا چاقوی رادیوفرکانسی. این دستگاه یک ژنراتور انرژی پلاسما است.

با پیدایش پلکسر گرایش نوینی در پزشکی پدیدار شد که به جراحی نرم (Soft Surgery) مشهور است. جراحی نرم بدون بیهوشی، برش و یا خونریزی انجام می شود و نتایج بالینی ماندگار و چشم گیری با کمترین ریسک و هزینه و درد به ارمغان می آورد.

photo_2017-12-09_13-48-16

ماده در طبیعت به 3 حالت جامد، مایع و گاز وجود دارد. پلاسما از دیدگاه فیزیک حالت چهارم ماده است و می توان آن را گاز مایع در نظر گرفت. پلاسما در اصل گازی است یونیزه شامل یون ها  و الکترون های بسیار فرار و خنثی که آزادانه حرکت می کنند. واژه یونیزه نشان دهنده مقادیر بسیار زیاد الکترون هایی  است که در اثر شکاف گروهی از اتم ها حاصل می شود و ایجاد یک قوس فعال میکروپلاسما می کند. به علت تفاوت الکترومغناطیسی موجود بین نوک وسیله و بدن انسان، این تخلیه یونی موجب ساختارشکنی و تصعید اجزای  اپیدرم (کراتینوسیت ها) می شود. در واقع یک قوس الکتریکی ایجاد می شود که موجب تصعید بافت  می شود یعنی بافت جامد را به بخار بدل می کند، بنابراین نتایج حاصله فوری هستند که به شکل جمع شدن  و سفت شدن پوست دیده می شود.

 

photo_2017-12-09_13-49-25

هنگام  درمان (در نتیجه تصعید بافتی) دود قابل مشاهده ای ایجاد می شود. سپس بر روی نقاط درمان کراست تشکیل می شود که بعد از یک هفته جدا شده و اثری از کبودی یا اسکار برجای نمی ماند. این در نتیجه عملکرد بسیار سطحی پلکسر است. با توجه به مطالب فوق ایمنی کار با پلکسر مشخص می شود چرا که فقط برروی لایه اپیدرم عمل کرده و از لایه پاپیلای درم عبور نمی کند مگر اینکه پزشک بخواهد به لایه عمقی تر هم وارد شود. با تکنولوژی پلکسر عبور جریان الکتریکی، رادیوفرکانس و آسیب حرارتی وجود ندارد.

 

photo_2017-12-09_13-50-41

برای مثال در موارد جوان سازی ناحیه دورچشم با عملکرد بسیار دقیق و متمرکز و همچنین عدم نشت جریان الکتریکی و امواج رادیویی آسیب به عصب اپتیک و ارگان های اطراف رخ نمی دهد .

پلکسر چه مکانیزمی دارد؟

این روش از طریق ایجاد یک سری نقاط کوچک روی پوست باعث انقباض و سفت شدن فوری فیبرهای پوست می‌شود به این ترتیب اثرات لیفت، بازسازی و جوان سازی روی پوست اعمال می‌شود.

photo_2017-12-09_13-51-30

در این روش برای جوان سازی پوست از فاز چهارم ماده یعنی پلاسما استفاده می‌شود. بدین منظور از یونیزاسیون گازهای موجود در هوا برای ایجاد قوس‌های الکتریکی کوچک استفاده و با ایجاد قوس‌های الکتریکی کوچک (بدون اینکه به بافت‌های اطراف آسیب و گرمای ناخواسته برسد) ناحیه مورد نظر درمان می شود. پلاسما نسبت به لیزر و دیاترمی کم تهاجمی‌تر است.

پلاسما یک نوآوری نسبتاً جدید در صنعت زیبایی است. دستگاه Plexer با استفاده از ذرات گاز موجود در هوا بین نوک دستگاه و پوست بیمار تولید پلاسما (قوس الکتریکی) می‌کند. قوس الکتریکی تولید شده منجر به تصعید یعنی تبدیل مستقیم جامد به گاز می‌شود. در نتیجه پوست بدون ایجاد هیچ برشی محکم می‌شود. در این روش بدون ایجاد جراحت یا نیاز به دوره ری کاوری نتیجه‌ای مشابه نتایج حاصل از جراحی تهاجمی بدست می‌آید. نتایج درمان در پلکسر فوری هستند.

 

photo_2017-12-09_13-52-22

مزایای پلکسر

روش پلکسر نسبت به جراحی‌های زیبایی مزایای فراوانی دارد که همین مزایا آن را به یک روش درمانی محبوب مبدل کرده است. در این روش هیچ نوع برشی وجود ندارد و به دنبال آن نیز نیازی به بخیه نیست. در اغلب موارد بیمار می‌تواند پس از درمان و در همان روز به کارهای روزانه خود ادامه دهد. در این روش نیازی به استفاده از بی‌حس کننده‌های تزریقی نیست بنابراین خیلی سریع‌تر از روش‌های جراحی انجام می‌شود.

پلکسر سیستمی بسیار دقیق بوده که حرارت را به بافت‌های اطراف انتقال نمی‌دهد ‌و این دقت به معنای کاربرد دقیق در نواحی حساس از جمله پلک است که ممکن است سایر دستگاه‌ها چون RF یا برخی لیزرها برای این نواحی مناسب نباشند. به همین دلیل به آن بلفاروپلاستی غیرجراحی یا  Soft eyelid surgery می‌گویند. مطالعات زیادی نشان داده اند که پلکسر اثرات مفیدی بر درمان آکنه، پوست اضافی پلک و حتی افتادگی پوست و چروک های اطراف دهان  و چشم دارد .

پلکسر در چه مواردی استفاده می‌شود؟

پلکسر روشی بسیار دقیق است که به بافت‌های اطراف آسیب نمی‌رساند. همین امر آن را برای درمان‌هایی مانند بلفاروپلاستی بدون نیاز به جراحی به یک گزینه عالی تبدیل کرده است. کاربردهای آن در علم زیبایی گسترده بوده و مزیت آن عدم ایجاد برش روی پوست است.

 

photo_2017-12-09_13-53-20

برای انجام بلفاروپلاستی در مواقعی که پلک باریک است پلکسر نسبت به لیزر و RF گزینه بهتری محسوب می‌شود. این روش پلاسما بلفاروپلاستی دینامیک نیز نامیده می شود زیرا این فرصت برای پزشک وجود دارد که از بیمار بخواهد که چشمانش را حین عمل باز وبسته کند تا دقیقاً چروک هایی که نیاز به درمان دارد مشخص و درمان شوند.

پلاسما جت (پلکسر) مصارف درمانی وسیعی دارد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف) بازسازی پلک (بلفاروپلاستی) بدون نیاز به جراحی، اصلاح کیسه‌های چربی در پلک پایین و پوست اضافی در پلک بالا

چشم انسان نقش مهمی در زیبایی او دارد، سال هاست جراحی افتادگی پلک (بلفاروپلاستی ) یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است، اما اکنون بلفاروپلاستی دیگر یک جراحی نیست. پلکسر بلفاروپلاستی یک روش جراحی نرم برای درمان پیری و افتادگی پلک، چین و چروک دور چشم و همچنین پنجه کلاغی است که این کار در مطب پزشک و با استفاده از کرم بی حسی در 10 دقیقه انجام می شود و فرد به فعالیت روزانه خود باز می گردد.

 

photo_2017-12-09_13-53-58

 

پس از انجام پلاسماجت  پلک قرمز و کمی متورم است و نقاط کارشده دلمه های کوچک قهوه ای رنگ دارد. تورم و کمی احساس سنگینی پلک و به شکل مختصراحساس ناراحتی ممکن است تا ۳ روز طول بکشد. دلمه ها خود به خود بین 7-3 روز بعد می افتد و در طی این مدت نباید به آنها دست زد یا آنها را کند. حتماً باید اجازه دهیم تا این دلمه ها خود به خود بیافتد. در طی این مدت از کرم ترمیم کننده برای بهبود سریع تر استفاده می شود.

ب) پاک کردن تاتو

پ) رفع عیوب پوستی و ضایعات خوش‌خیم مانند زگیل، خال های مسطح و برجسته، فیبروم، ضایعات پیگمانته و لکه‌های خورشید گرفتگی، گزانتلاسما، همانژیوما

ت) بهبود اسکار شامل اسکار جراحی، اسکار آکنه و جای بخیه

ث) درمان چروک و خطوط دور دهان

ج) لیفت صورت و گردن

چ) درمان آکنه فعال

ح) استرچ مارک

خ) کلویید

د) کیستهای سبوره ایک

ذ) فرنلکتومی

ر) ژنژوکتومی

ز) لابیاپلاستی

 

photo_2017-12-09_13-54-38

نتایج پلکسر چه مدت باقی می‌مانند؟

از آن جایی که پلکسر بیش از یک روش ساده سفت کننده است و در آن واقعاً پوست برداشته می‌شود نتایج حاصل از آن به اندازه جراحی‌های تهاجمی باقی می‌ماند البته مانند دیگر جراحی‌های زیبایی پلکسر نیز نمی‌تواند در برابر سالخوردگی مقابله کند و تأثیرات آن به طور کامل دایمی نیست ولی نتایج مثبت حاصل از آن تا چند سال باقی می‌ماند.

علاوه بر افزایش سن، سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل و تابش طولانی مدت نور خورشید نیز می‌تواند باعث کاهش اثرات حاصل از پلکسر شود. ژنتیک و قومیت بیمار از دیگر عواملی هستند که روی نتایج درمان تأثیر می‌گذارند.

هر جلسه درمانی چقدر طول می کشد؟  

پلاسماجت بطور متوسط بین ۱۰-۱۵ دقیقه طول می کشد. بیمار بایستی از کرم بی حسی موضعی برای حداقل 30 دقیقه قبل از انجام کار استفاده کند در مواردی بی حسی تزریقی ممکن است استفاده شود.

چه کسانی کاندید انجام پلاسماجت هستند؟

افرادی که از جراحی یا از بیهوشی و بیحسی هراس دارند

افرادی که افتادگی پلک خفیف داشته و قصد دارند آنرا ترمیم کنند

افرادی که افتادگی پلک یک طرفه دارند

افرادی که بیماری خونریزی دهنده دارند یا دارویی مثل وارفارین مصرف می کنند

افرادی که مشغله زیادی دارند و تورم و بخیه جراحی را نمی توانند تحمل کنند

افرادی که قبلا جراحی پلک کرده اند ولی متقارن نیست و می خواهند هر دو چشم متقارن شود

چه کسانی کاندید پلاسماجت نیستند؟

در افراد با پوست های خیلی تیره چون سیاه پوستان چون ریسک هایپرپیگمانتاسیون یا هایپو پیگمانتاسیون دارند

تعداد جلسات درمانی مورد نیاز پلکسر برای زیبایی پوست

تعداد جلسات درمان (بسته به نوع مشکل پوستی) متغیر است اما عموماً یک جلسه درمانی کافی است. برای رفع افتادگی پلک به صورت خفیف یک جلسه درمانی کافی بوده و در درجات متوسط و شدید نیاز به دو تا سه جلسه درمانی خواهید داشت.

نتایج درمان غالباً پایدار و طولانی مدت بوده و گذرا و موقتی نمی باشد. زخم سطحی ایجاد شده بر روی سطح پوست بین یک الی دو هفته بهبود یافته و کمی قرمزی ممکن است تا مدتی در منطقه تحت درمان دیده شود.

 

photo_2017-12-09_13-55-20

هزینه درمانی پلکسر

هزینه های درمانی ناشی از استفاده از تکنیک پلکسر پایین بوده و بسیار پایین تر از جراحی پلاستیک می باشد. این روش علاوه بر کم هزینه تر بودن نسبت به روش های مشابه و جراحی مزایایی هم چون سرعت کار، عدم جای زخم  یا بخیه، بهبودی سریع، عدم نیاز به بیهوشی و قابلیت تکرار را نیز داراست.

نکته مهم

این دستگاه زمانی بسیار ایمن است که توسط متخصص پوست استفاده شود.

قبل از انجام پلاسماجت (پلکسر) بخوانید

  • در روز درمان نباید از لوازم آرایشی استفاده شود.
  • ناحیه تحت درمان باید شسته شده و 30 دقیقه با کرم بی‌حسی پوشانده شود و بعد از پاک کردن بی‌حسی پروسه درمان آغاز شود.
  • درمان بسته به وسعت ناحیه 10 تا 40 دقیقه ممکن است زمان ببرد.
  • پس از انجام پلاسماجت باید به توصیه پزشک عمل کرده و از مواجهه با آفتاب خودداری کنید.
  • از دستکاری یا کندن کراست یا دلمه‌ها خودداری کنید.
  • حداقل تا یک هفته بعد از درمان یا بهبود کامل زخم‌ها از استفاده از اسکراب یا شوینده یا لایه‌بردار خودداری کنید.
  • در صورتی که ناحیه درمان اطراف چشم یا پلک است (به ‌دلیل تورم و خارش ناحیه) بهتر است از رانندگی بلافاصله بعد از عمل خودداری کنید.

 

photo_2017-12-09_13-56-06