هایفو  High-intensity focused ultrasound (HIFU)

 

روش های جوان سازی پوست

مکانیسم درمانی هایفو

روش انجام هایفودرمانی

فواید هایفودرمانی

عوارض هایفو

کاندید مناسب برای هایفو درمانی چه کسی است؟

هایفو مناسب چه افرادی نمی باشد؟

موارد استفاده هایفو

اقدامات قبل و بعد از هایفوتراپی

 نکات قابل توجه قبل و بعد از هایفودرمانی

 

 

هایفو یا هایفوتراپی تکنولوژی است که با استفاده از تمرکز بر سلول های پیر پوست و از بین بردن آنها بدن را وادار می کند تا پوست جوان و شاداب را جایگزین آن نماید .هایفو روشی است مؤثر، بدون درد، بدون احتیاج به جراحی و عوارض آن و بدون احتیاج به دوران  نقاهت و استراحت. هایفو یکی از مطمئن ترین روش های جوان سازی می باشد که البته روشی است بسیار حساس و حتما باید با دقت کامل و توسط متخصص پوست و مو انجام بگیرد .

معمولاً تمام مراجعه کنندگان برای جوان سازی پوست با توجه به سن و استرسی که دارند از چند مورد در خصوص پوست صورت، گردن و دست خود شکایت می کنند: شلی و افتادگی پوست، شلی و افتادگی عضلات صورت، چین و چروک پوست صورت، گردن و دست و لک های کم رنگ پوستی ناشی از سن و یا آفتاب که همه این مشکلات با هایفو قابل رفع می باشد .

 

photo_2017-12-09_14-19-28

روش های جوان سازی پوست

تا سال 2012 برای جوان سازی و شفافیت پوست از دستگاه های ترکیبی همانند لیزر یا IPL به همراه میکرودرم و RF استفاده می گردید. در این روش ها فقط سلول های سطحی پوست (اپیدرم) جوان سازی و شفاف سازی گردیده، حداکثر زمان اثر آن ها سه تا شش ماه بوده و این مدت زمان اثر کوتاه از مهم ترین اشکالات این روش ها بوده است. با توجه به پیشرفت های علمی و تکنولوژی های نوین از سال 2012 تاکنون سیستم های درمانی مثل RF  فرکشنال و هایفو مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر نسل جدید RF فرکشنال (که به صورت هوشمند عمل می کند) در ترکیب با هایفو اثرات فوق العاده خوبی را در رفع مشکلات زیبایی بیماران دارد.

مکانیسم درمانی هایفو

در تکنولوژی هایفو از امواج ماورای صوت (اولتراسوند) استفاده می شود. در روش هایفو با ایجاد امواج اولتراسوند (بر روی یک نقطه مشخص و بسیار کوچک) و تمرکز بر لایه های داخلی پوست گرمای شدید ایجاد شده و لذا یک تخریب هوشیارانه و منطقه ای در پوست رخ می دهد .اگر شما برای مدت طولانی کاغذی را در معرض نور شدید خورشید قرار دهید شاید اتفاقی نیفتد اما اگر با یک ذره بین این نور را در نقطه ای کوچک متمرکز کنیم فوراً کاغذ آتش می گیرد. روش هایفو نیز همین کار را انجام می دهد یعنی در نقطه تمر کز حرارت بالا می رود اما در نقاط کناری هیچ گرمایی ایجاد نمی شود و آسیبی  نمی بینند پس تنها نقاطی که می خواهیم تخریب شده و به نقاط دیگر بافت آسیبی وارد نمی شود .

 

photo_2017-12-09_14-20-06

جوان بودن ونداشتن چین وچروک از پایه های زیبایی محسوب می شود. استحکام پوست وقوام آن به داربست زیرین آن (الیاف کلاژن و الاستین و صفحات غشائی زیر پوست) بستگی دارد. این الیاف دراثر عوامل محیطی مانند نور آفتاب، استرس، آلودگی هوا، دخانیات، تغذیه ناسالم و… دچار خردشدگی و پارگی می شوند که  نمود بیرونی آن افتادگی پوست و شلی و چروک آن می باشد.

روش های درمانی متعددی تاکنون جهت رفع چین وچروک وشل شدگی پوست مورد استفاده پزشکان قرارگرفته است که از مؤثرترین آنها شاید جراحی لیفتینگ صورت را بتوان نام برد. این روش یک جراحی نسبتاً دشوار و بزرگ محسوب می شود ومعمولاً بدلیل دشواری، عوارض، دوره نقاهت طولانی و جای بخیه وسیعی که می گذارد کمتر مورد توجه قرار گرفته و در حال حاضر فقط برای افتادگی های شدید پوست صورت مورد استفاده واقع می شود .نتایج هایفو با درمان های تکمیلی با RF فرکشنال قابل مقایسه با لیفت جراحی بوده و چه بسا به نظر بسیاری از بیماران پاسخ به درمان حتی بهتر از جراحی می باشد.

روش انجام هایفودرمانی

بعد از استعمال ژل اولتراسوند در سطح پوست و انتخاب کارتریج مناسب خطوط درمان بطور دستی و با فاصله ۳ تا ۵ میلی متر انتخاب شده و تعداد۳۵۰ تا ۴۵۰ شات برای تمام صورت و گردن انجام می شود. چنانچه افتادگی پوست شدید باشد تا ۵۰۰ شات قابل انجام است. هر کارتریج بر حسب نوع دستگاه ۱۰ تا ۱۵ نقطه کانونی ایجاد می کند. درجه حرارت ۶۵ درجه سانتی گراد موجب نکروز انعقادی نقاط کانونی امواج می شود. به علاوه با ارتعاش و انتقال گرما در بافت اطراف (که کمتر از نقاط هدف می باشد) رشته های کلاژن جمع شده و در نهایت ترمیم و لیفتینگ در این ناحیه شروع شده و بعد از ۹۰ تا ۱۸۰ روز این فرآیند تکمیل می شود.

در نقاطی که ضخامت لایه SMAS کمتر است مثل پیشانی، شقیقه، گردن و اطراف چشم از کارتریج های با عمق نفوذ کمتر استفاده  و در بقیه نقاط بطور معمول از کارتریج های با عمق نفوذ بالاتر استفاده می شود. بطور متوسط هر جلسه هایفو تراپی حدود یک ساعت طول می کشد. به منظور یک دست شدن پوست تمام نقاط صورت و گردن باید در یک جلسه انجام شود به عبارت دیگر نمی توان برای یک ناحیه از صورت هایفوتراپی انجام داد و بقیه صورت را رها کرد چرا که در غیر این صورت تأثیر درمان کمتر شده و نتیجه مطلوب بدست نخواهد آمد.

تفاوت هایفو تراپی با امواج لیزر و RF در جوان سازی پوست در این است که در لیزر و RF انرژی امواج جذب لایه های سطحی اپیدرم و قسمت فوقانی درم می شوند و تأثیر درمانی خود را در این ناحیه اعمال می نمایند و لذا در صد بسیار ناچیزی از انرژی آنها به لایه عمقی تر پوست می رسد در حالی که در هایفو تراپی تمرکز امواج بر نقاط عمقی پوست می باشد.

فواید هایفودرمانی

هایفوتراپی در تمام نقاط بدن و برای انواع تیپ های پوستی قابل استفاده است. در هایفو کلاً یک جلسه درمان انجام می شود و ماندگاری تأثیر آن بالاتر از ۲ سال می باشد. این روش احتیاج به برش نداشته و ریسک عفونت ، اسکار و عوارض جراحی ندارد و یک نوع درمان سرپایی محسوب می شود.

درد در هایفوتراپی در مقایسه با درمان های تهاجمی کم است و با مسکن های معمولی قابل تحمل می باشد. چهره فرد با یک جلسه درمان ۴ تا ۸ سال جوان تر می شود. بطور کلی هایفوتراپی برای درمان افتادگی و شل شدگی پوست، ترمیم خط خنده، بالا کشیدن ابروها، رفع چین و چروک و رفع غبغب و جوان سازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

 

photo_2017-12-09_14-20-45

هایفو جدیدترین تکنولوژی جوان سازی و لیفت صورت و گردن (بدون جراحی) است که فقط در یک جلسه یک ساعته، راحت و بدون درد و عارضه انجام شده، شخص نیازی به استراحت نداشته و بلافاصله می‌تواند به ادامه فعالیت و کارهای روزانه‌اش بپردازد. هایفو می تواند برای تمام کسانی که دارای افتادگی یا شل شدن ملایم پوست هستند مفید باشد. امکان استفاده از این روش درمانی برای کل صورت و گردن یا سایر نواحی خاص مورد نیاز وجود دارد.

مهم ترین ویژگی هایفو این است که سطح پوست کاملاً سالم و بدون آسیب (دست نخورده) باقی می‌ماند. هایفو روشی بدون خطر (کاملاً  ایمن) و مورد تأیید FDA آمریکا بوده که اثرات آن در همان جلسه (بلافاصله قابل دیدن) است و نتایج آن دارای ماندگاری طولانی (تا چند سال) می باشد.

عوارض هایفو

عوارض هایفو کم و گذرا هستند. بعد از درمان مختصر قرمزی و تورم در ناحیه ایجاد شده که با استفاده از کمپرس سرد ظرف چند ساعت برطرف می گردد. بدلیل نبود عینک محافظت کننده (که بتواند از چشم در برابر امواج اولترا سوند محافظت نماید) هایفو در قسمت های داخلی حدقه چشم توصیه نمی شود. همچنین موقعیت غده تیروئید با دست مشخص شده و روی آن هایفو صورت نمی گیرد.

ندول های زیر پوستی از دیگر عوارض نادر این روش است که موقتی و گذراست. انتخاب تراکم مناسب نقاط از این عارضه جلوگیری می کند.

عارضه نادر ولی مهم تر ضعف موقت اعصاب سطحی صورت می باشد که بیشتر در شاخه تمپورال عصب سه قلو و شاخه مارژینال عصب ماندیبولار می باشد که ۱ تا ۱۲ ساعت بعد از درمان ایجاد شده و بعد از ۲ تا ۶ هفته بطور کامل برطرف می شود و به دلیل التهاب در این رشته های عصبی می باشد. خوشبختانه این عارضه گذرا است و تا کنون تأثیرات ماندگاری در این رشته های عصبی گزارش نشده است. انتخاب کارتریج مناسب و تراکم صحیح نقاط و محتاط بودن در مسیر این اعصاب از بروز این عارضه جلوگیری می نماید.

کاندید مناسب برای هایفو درمانی چه کسی است؟

به طور کلی کاندید مناسب برای هایفوتراپی فردی است که از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشد و بدن فرد بتواند در برابر امواج حرارتی هایفو ترمیم مناسبی داشته باشد بنابراین افراد جوان تر کاندید مناسب تری برای این روش می باشند. به علاوه در افرادی که دارای چین و چروک های عمقی می باشند و یا مصرف کننده سیگار هستند پاسخ به درمان ضعیف تر خواهد بود چرا که پاسخ بدن برای تولید کلاژن کمتر می باشد.

 

photo_2017-12-09_14-21-21

هایفو مناسب چه افرادی نمی باشد؟

در افرادی که دارای دیابت پیشرفته هستند، درصورت وجود پروتز فلزی در ناحیه درمان، وجود عفونت فعال در ناحیه درمان، خانم باردار و افراد زیر 30 سال بهتر است هایفو انجام نشود.

موارد استفاده هایفو

لیفت ابرو، رفع غبغب، لیفت صورت و گردن ، رفع چروک و سفت و محکم شدن پوست صورت و گردن، رفع افتادگی پلک بالا و چروک‌های کناره های خارجی چشم ها، کم شدن عمق خطوط خنده (رفع افتادگی گوشه لب ها)، رفع افتادگی‌های زیر چانه (رفع افتادگی پایین صورت) و چین و چروک‌های صورت و بالای گردن و لیفت صورت

لیفتینگ با هایفو در ناحیه صورت نیازمند 20 -40 دقیقه زمان است. پس از انجام هایفو فرد احساس سفتی و مختصر بالا رفتن پوست ناحیه درمان شده می کند ولی اثر واقعی از 6 – 3 ماه پس از عمل دیده می شود. و اثرات لیفتینگ حداقل تا یک الی دو سال (اکثراً چند سال) ادامه دارد. جنسیت در تأثیر پذیری هایفو اثری ندارد اما بایستی سن فرد بیش از 30 سال باشد.  هایفو برای انواع پوست روشن تا تیره مناسب است.

 

photo_2017-12-09_14-21-54

اقدامات قبل و بعد از هایفوتراپی

قبل از هایفوتراپی نیاز به کار خاصی نیست (جز در موارد خاص مختصری بی حسی موضعی کفایت می کند)

پس از هایفو تراپی فرد نبایستی پوست را گرم کند و بهتر است از ترکیبات خوراکی فعال کننده کلاژن سازی استفاده کند.

بلافاصله پس از هر هایفو تراپی می توان از بوتاکس استفاده کرد ولی پس از تزریق بوتاکس یا ژل نبایستی تا یک ماه هایفو انجام شود.

بعد از استفاده از هایفو محدودیتی در استفاده از کرم های آرایشی وجود ندارد.

 نکات قابل توجه قبل و بعد از هایفودرمانی

اکثر بیماران فقط به یک جلسه درمان برای لیفتینگ صورت نیاز دارند. نتایج این درمان در طول 2 تا 3 ماه یا حتی 6 ماه پس از درمان در فرد مشاهده می شود. بیمار ممکن است پس از هایفو با مقداری قرمزی و یا ورم مواجه شود و ممکن است مقداری حس سوزش داشته باشد. این علائم طی مدت چند ساعت از بین می روند. با وجودی که نتایج این روش درمانی به میزان عمل جراحی لیفت صورت برای رفع افتادگی پوست صورت واضح و آشکار نیست ولی هایفو می تواند ظاهر پوست شما را  بدون عوارض  سفت کرده و به تدریج آن را شاداب و جوان سازد.